Alergie na potraviny (2. díl) – testy potravinové intolerance FAQ

Potravinová intolerance bývá příčinou řady trávicích problémů, chronických zánětů, vyrážek, alergií, ekzémů, depresí, oslabení organismu i jiných nepříjemných a vleklých obtíží. Testy potravinové intolerance jsou základem nutričního poradenství, jelikož prozradí, jakým potravinám je třeba se na nějakou dobu vyhnout a které naopak můžete konzumovat bez omezení. Vynecháním prozánětlivých potravin umožníte tělu stabilizovat všechny jeho funkce a dostat se opět do formy a psychické pohody.

Kolem potravinových alergií a testů potravinových intolerancí se šíří spoustu mýtu a nepřesných informací. Bohužel mnoho lidí ani nezná základní mechanismy, které jsou pro potravinové alergie specifické. Za dobu naší praxe se nám nashromáždila spousta dotazů od našich klientů, kteří vyzkoušeli špičkový německý kapilární krevní test ImuPro z našeho eshopu. Na ty nejčastější otázky Vám přinášíme odpověď v tomto článku.

 

315_imupro-starter-22-potravin

Test potravinové intolerance ImuPro byl vyvinut pro individuální zjištění potravinové nesnášenlivosti postupnou optimalizací Vašeho stravování – s cílem stabilního zlepšení zdraví. Test si můžete objednat v našem e-shopu a provést jej z pohodlí Vašeho domova.

 

Které jsou nejčastější alergeny?

Co jednomu dělá dobře, může být pro druhého problematické. Přesto zkušenosti s testy potravinových intolerancí ukazují, že u většiny lidí vyvolávají imunitní reakci mléko, mléčné výrobky a obilí. Pokud trpíte alergií, je třeba se bezpodmínečně vyhnout lepku, vaječnému bílku, mléčným výrobkům, alkoholickým kvasinkám a droždí, které představují velmi silné antigeny. A to není vždy jednoduché, protože se v mnoha průmyslově vyráběných produktech vyskytují často skrytě.

 

 

intolerance laktózyAlergie na mléko

Trpím intolerancí laktózy,  a proto piji mléko neobsahující laktózu. V testu jsem měl reakci na kravské mléko. Je to dokladem intolerance laktózy nebo mléka obecně?

Kapilárním testem ImuPro se zjišťuje, zda dochází k aktivní imunitní reakci na bílkovinu obsaženou v mléce. Reakce tedy znamená, že netolerujete bílkovinu obsaženou v mléce. Na rozdíl od toho se v testu intolerance laktózy prověřuje, zda trpíte nedostatkem enzymů, jehož následkem je, že neumíte štěpit mléčný cukr. Ten je v mléce neobsahujícím laktózu již naštěpený. Bezlaktózové mléko tak snáší i lidé, kteří mají intoleranci laktózy. Toto mléko však obsahuje obvyklé množství bílkovin.

 

Podle výsledků testu mám nesnášenlivost mléčných výrobků. Můžu přesto jíst kysané zelí, i když při jeho výrobě vzniká kyselina mléčná?

Ano, kysané zelí jíst můžete. Kyselina mléčná, která při jeho výrobě vzniká, nemá s mlékem až na ten název nic společného.

 

Co můžu používat místo mléka?

Existují různé alternativy kravského mléka: kozí mléko, kozí sýr, ovčí mléko, ovčí sýr, ovesné mléko (nepoužívejte při intoleranci lepku), mandlové mléko, sójové mléko, rýžové mléko, kokosové mléko.

 

Nehrozí mi nedostatek vápníku v případě, že musím zcela vynechat mléko a mléčné výrobky?

Ne. Když budete dodržovat rotační plán a pravidelně zařadíte do svého jídelníčku luštěniny, nelze nedostatek vápníku očekávat. Vysoký obsah vápníku mají také brokolice, pórek, fenykl, kadeřavá kapusta a žampiony. Při zvýšené potřebě vápníku lze doporučit příjem vápníku i v podobě potravinového doplňku k hlavním jídlům. Pro vstřebávání vápníku je velmi důležitý vitamín D, který je obsažen např. v rybách a vajíčkách. Vitamín D si vytváří samo lidské tělo při pobytu venku na denním světle.

 

Jak poznám, zda jsou v hotových, průmyslově vyráběných potravinách obsaženy mléčné bílkoviny?

Mléčné bílkoviny se mohou ukrývat pod těmito označeními: laktoglobulin, kasein, laktalbumin, hydrolyzované mléko, plnotučné sušené mléko, odtučněné sušené mléko, kondenzované mléko, podmáslí, jogurt, crème fraîche (u nás smetana ke šlehání), zakysaná smetana, laktosérum.

 

Slyšel jsem, že uzeniny také obsahují mléčné složky. Které uzeniny mohu jíst?

Mléčné bílkoviny najdeme ve velmi mnoha, zejména světlých druzích uzenin. Pekárny a řeznictví jsou však ze zákona povinny uvést složení svých výrobků. Při nákupu se tedy zeptejte na složení nebo jezte druhy masa, které nebyly s ničím smíchány, např. šunku, rostbíf a jiné.

Náš tip: K večeři jezte maso od oběda nakrájené na plátky, je to velice chutná alternativa mnohých uzenin.

Více o alergii na mléko se dočtete v samostatném článku.

 

alergie na vejceAlergie na vejce

Jak zjistím, zda nějaká potravina obsahuje vaječné bílkoviny?

Vaječné bílkoviny se mohou skrývat za těmito názvy: vaječný žloutek, vaječný bílek, ovalbumin, albumin, lysozym, E 1105, globulin, ovomukoid, lecitin, E 322

Náš tip: Pojící účinek vaječného bílku můžete nahradit tak, že smícháte 1 lžíci sójové mouky a dvě lžíce vody a vytvoříte pastu.

 

Kde je k dostání náhrada za vejce?

V prodejnách se zdravou výživou.

 

Alergie na konzervační látky a zahušťovadla

Na co musím dát pozor při reakci na konzervační látky?

Kyselina sorbová se nachází v lahůdkách, majonézách, polévkových koncentrátech, výrobcích z brambor, v sýru, baleném krájeném chlebu, v trvanlivých a měkkých uzeninách, v drůbežím mase, v nakládané zelenině, ve výrobcích z rajčat, v marmeládě a margarínu.

Kyselina benzoová je použitelná pouze pro konzervaci kyselých a kysaných výrobků, a proto ji můžete nalézt v majonéze, lahůdkách obsahujících majonézu, jako jsou masné a uzeninové saláty, v marinádách a omáčkách, v konzervované zelenině, zvláště pak v nakládané zelenině, jako jsou nakládané okurky, a v zavařovaném kyselém ovoci.

 

Co musím mít na paměti při alergické reakci na zahušťovadla?

Xanthan se v potravinářském průmyslu používá jako zahušťovadlo a želírovací prostředek. Dávejte pozor zejména na složení mléčných výrobků, omáček, dresinků, majonéz, hořčic a kečupů. V případě reakce stupně 3 byste měli prověřit i složení své kosmetiky.

Tragant patří mezi zahušťovadla a želírovací prostředky a získává se z mízy z asijského keře rodu Astralagus. Pro potraviny je všeobecně schválen, zmiňme alespoň salátové dresinky, polévky, omáčky, tavené a mazací sýry, dražé a pekařské výrobky.

Pektiny se vyskytují ve všech (vyšších) suchozemských rostlinách a představují stavební kameny jejich buněčných stěn. V potravinářském průmyslu jsou pektiny používány převážně pro své želírovací schopnosti, slouží také ale i jako stabilizátory a zahušťovadla. Jsou všeobecně schváleny pro potraviny a typicky se mohou nacházet v následujících potravinách: kečup, majonézy, ovocné džemy a marmelády, dezerty, ovocné koláče, mléčné výrobky, nízkokalorické potraviny.

Karagenan se získává z červených řas a patří mezi zahušťovadla a želírovací prostředky.

Obvykle je obsažen v přípravcích na hubnutí, v „light“ potravinách, ve víně a pivu (kde odstraňuje zakalení), dětském jídle, v mléčných výrobcích (např. ve smetaně a mléčných koktejlech), ve zmrzlině a dezertech.

Více o složení potravin a důležitosti číst etikety na potravinách.

 

Alergie na histamin

Mám alergii na histamin. O co se jedná?

Pokud má tělo problémy se vyrovnat s nadměrným vyplavením histaminu a jeho zpracováním (a to platí i pro příjem potravin s vyšším obsahem histaminu), mluvíme o histaminové intoleranci. Nadprodukce histaminu je škodlivá vždy a je dobré pátrat po její příčině.

Histamin je tedy produkován organismem, ale je i přijímán v různých množstvích spolu s potravou. Při alergii na histamin je dobré se zcela vyhnout těmto potravinám, které mají obsah histaminu největší:

  • některé druhy mas: kuřecí maso, ryby
  • konzervované potraviny včetně kompotů, zavařenin, nakládané i kvašené zeleniny (čím starší, tím více histaminu obsahuje)
  • hotovky, veškerá průmyslově vyráběná jídla (mražená i chlazená)
  • přezrálé ovoce (pomeranče, kiwi, meruňky) či zelenina (rajče, cibule, avokádo)

 

Více o alergii na histamin v samostatném článku.

 

Alergie na kvasinky

Nesmím pít žádné alkoholické nápoje, když mám alergii na kvasinky?

Na počátku výroby alkoholického nápoje stojí alkoholové kvašení. To je vyvoláno vždy kvasinkami, které jsou buď přirozeně přítomny jako při výrobě vína, nebo jsou přidány jako při výrobě piva. Dokonce i ve filtrovaných hotových výrobcích lze proto prokázat bílkoviny kvasinek, ovšem v různých koncentracích: pšeničné kvasnicové pivo, šampaňské, červené víno. (Pořadí podle množství doložitelných bílkovin kvasinek.)

Na začátku přechodu k novému výživovému plánu proto raději alkohol vůbec nepijte a až po jednoznačném zlepšení celkového stavu začněte opět pít malá množství alkoholických nápojů, které obsahují jen málo bílkovin kvasinek (např. bílé víno). Pokud máte alergickou reakci na kvasinky, je nutné vynechat také kvasnice v chlebu, pečivu a koření. Struktura bílkovin kvasinek na výrobu alkoholu a droždí je stejná.

Jiný problém, který s kvasinkami souvisí, je kandidóza – přemnožení kvasinek v organismu.

 

Co všechno nesmím jíst, pokud reaguji na kvasinky?

Při nakupování se musíte ptát, zda byl daný produkt vyroben pomocí kvasinek. Ptejte se, jestli jsou v nabídce také výrobky upečené s pečicím fermentem.

 

Alergie na droždí

Co mohu použít jako náhradu za droždí?

Buď prášek na pečení (nejlépe s vinným kamenem), nebo lépe pečicí ferment.

 

Kde mohu sehnat náhradu za droždí?

V obchodě se zdravou výživou nebo v dobré pekárně.

 

Alergie na lepek

intolerance lepkuKteré potraviny musím určitě vynechat, pokud mám nesnášenlivost lepku?

Tyto druhy obilí: pšenice, žito, ječmen, oves, kamut, špalda a výrobky z nich, jako jsou chléb, mouka, sušenky, pečivo, dorty, potraviny připravené v trojobalu, pizza, těstoviny, slad a pivo.

 

Je nesnášenlivost lepku to samé jako celiakie?

Ne nutně. Celiakie, která se u dospělých označuje rovněž jako sprue, potřebuje pro svůj úplný rozvoj přibližně 13 let. Při diagnóze musí být současně prokázány tyto protilátky: s-IgA – protilátky proti gliadinu (lepku) a s-IgA – protilátky proti transglutamináze ve stolici. Pro potvrzení nemoci je absolutně nezbytné provést biopsii. Na začátku nemoci nemusí být příznaky ještě patrné, nebo jsou velmi nespecifické povahy. U lidí, kteří nemají žádné příznaky, ale byly u nich testem ImuPro zjištěny protilátky proti lepku, mají zvýšené riziko rozvinutí celiakie. Při celiakii i intoleranci lepku je v obou případech vždy stejný postup: úplně vyřadit z jídelníčku lepek a podporovat, popř. obnovit střevní flóru živými střevními mikroorganismy schopnými reprodukce.

Více o alergii na lepek čtěte v samostatném článku.

 

Maso

Smím jíst ryby pouze jednou za pět dní?

Pokud chcete, můžete jíst ryby každý den, ale ne každý den stejný druh. To znamená, že když si první den dáte okouníka zlatavého, měli byste jej znovu jíst až v dalším rotačním kole. V mezidobí můžete jíst jiné druhy ryb, které by měly být v následujících třech dnech vynechány. Společně s dalšími druhy masa máte mnoho možností, jak si vytvořit pestrý rotační plán.

Například:
1. den: okouník zlatavý
2. den: tuňák
3. den: candát
4. den: losos

 

Mohu ten samý den jíst jak hovězí, tak i zvěřinu?

Ano, to je povoleno. Nesmíte však zapomenout, že oba druhy masa musíte v následujících dnech vynechat a můžete je jíst až pátý den rotačního cyklu. Na začátku plánování Vám proto kvůli přehlednosti doporučujeme vybrat si pouze jeden druh masa nebo ryby na jeden den.

 

Test potravinové intolerance ImuPro

Můj praktický lékař mi provedl klasický test na alergii. Proč se výsledky tohoto testu neshodují s výsledky kapilárního testu potravinové alergie ImuPro?

To je úplně jednoduché. Kapilární krevní test ImuPro, který můžete zakoupit i u nás zde, ukazuje opožděné reakce, které jsou zjišťovány na základě protilátek IgG. Váš lékař ale testem na alergii prověřoval něco jiného, totiž okamžité reakce zjištěné na základě protilátek IgE. Proto se výsledky neshodují.

 

Jaký je rozdíl mezi IgG a IgE?

Pokud máte porušenou střevní flóru, nastanou reakce IgG v rozmezí 4–72 hodin po požití potravin, ale při dodržování pravidel změněných stravovacích návyků se zase sníží. Reakce IgE nastane okamžitě po kontaktu s cizí bílkovinou. Výsledky IgE musí být při tvorbě nového výživového plánu zohledněny spolu s výsledky kapilárního krevního testu ImuPro, jelikož potraviny pozitivně testované na IgE musí být z jídelníčku vynechány v každém případě.

 

Je nutné test na potravinové alergie někdy v budoucnu opakovat?

Ne, obvykle to není nutné. I kdyby opakovaný test některé protilátky již nezaznamenal, neznamená to, že zase můžete jíst veškeré potraviny bez zábran. Imunitní systém má totiž paměť a opětovně aktivuje tvorbu protilátek, pokud se znovu dostane do sporu s určitou potravinou. Se změnou stravovacích návyků se však tvorba většiny protilátek postupně sníží. Rozhodující je, aby imunitní systém již netvořil protilátky, když střevo díky změněnému stravování znovu převezme svou přirozenou funkci.

Opakování testu je na místě tehdy, pokud se příznaky zase objeví, přestože stále ještě striktně dodržujete dietu. To znamená, že pravděpodobně vznikly nové reakce, které by bylo možné identifikovat pomocí nového testu. Chcete-li test opakovat čistě profylakticky, je rozumné to udělat v intervalu jeden až dva roky.

 

intolerance mořských plodůMůj test ukazuje reakci na potraviny, které jsem ještě nikdy nejedl. Jak je to možné?

Některé potraviny pocházejí ze stejné čeledi rostlin, např. z čeledi lilkovitých jsou brambory, lilek, rajčata, tabák, nebo mají zkříženou reaktivitu kvůli podobnosti bílkovin s jinými potravinami, které jste jedli.

Je také možné, že reagujete např. na sóju, přestože jste si jistí, že jste sóju nikdy nejedli. To proto, že sója a její extrakty jsou přidávány do mnoha jiných potravin. Tím se tedy přeci jen nepozorovaně dostaly do Vašeho těla. Platí to pro mnoho jiných testovaných potravin (např. mák, který je často v modifikované podobě součástí léků). Vedle toho mohou různé potraviny obsahovat tytéž složky.

 

Je vhodné přidávat při přechodu na upravenou stravu a po něm do výživy další bílkoviny a vitamíny?

Ano, v případě jejich nedostatku, který není vzácný, je vhodné tyto látky doplnit. Nedostatek aminokyselin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků může být zjištěn podrobným rozborem krve.

 

Co mám dělat, když mě přepadne nutkavá chuť na určitou potravinu, na kterou jsem alergický/á?

Spojitost mezi alergií a silnou chutí na nějakou potravinu je známá. Pokud Vás přepadne chuť na nějaké potraviny, vydržte. Po třech až pěti dnech tyto ataky obvykle přejdou.

 

Smím jíst sladkosti?

Ano, ale pouze omezeně, v malých dávkách. Vybírejte však sladkosti v souladu s dietním plánem. Zvolte např. sladké kukuřičné sušenky, pokud máte pro daný den určenou kukuřici, nebo si ve „špaldovém dni“ dejte špaldové krekry oslazené ovocnou koncentrovanou šťávou, rýžovým nebo agávovým sirupem. Omezte prosím konzumaci sladkostí, jako jsou čokoláda nebo sladké pečivo. Raději jezte čerstvé či sušené ovoce nebo oříšky, pokud na ně nemáte reakci. Nápoje by měly být pokud možno neslazené, například šťáva z ovoce smíchaná s perlivou vodou.

 

Můžu používat mražené zeleninové směsi?

Ano, ale nepoužívejte každý den stejnou směs.

 

Další typy alergií

Mám reakci na citron. Musím vynechat kyselinu citronovou?

Ne, protože kyselina citronová se vyrábí chemicky, a proto má jiné složení. Ovšem kyselina citronová je vyráběna z plísně, proto je tedy lepší vynechat i ji.

 

Mám reakci na vanilku. Musím vynechat i vanilin?

Nesmíte jíst přírodní vanilkový lusk. Vanilin ovšem občas jíst můžete, protože je to chemicky vyráběné aroma a má jiné složení.

 

315_imupro-starter-22-potravin

Test potravinové intolerance ImuPro byl vyvinut pro individuální zjištění potravinové nesnášenlivosti postupnou optimalizací Vašeho stravování – s cílem stabilního zlepšení zdraví. Test si můžete objednat v našem e-shopu a provést jej z pohodlí Vašeho domova.