Potravinová intolerance: Je to skutečně TO jídlo, které vás ničí? Pojďme to zjistit! (2. část)

Potravinová intolerance: Je to skutečně TO jídlo, které vás ničí? Pojďme to zjistit! (2. část)

  1. "Alergie versus Intolerance: Jak poznat nepřítele v talíři?"
  2. "Potravinová intolerance a alergie: Kdo je kdo v boji o vaše zdraví?"
  3. "Potravinová intolerance versus alergie: Kdo vás opravdu trápí?"
  4. "Alergie nebo intolerance? Poznejte svého potravinového nepřítele!"
  5. "Alergie a intolerance: Dva různí nepřátelé ve vaší kuchyni!"

Dobře, připravte se na kulturní okruh v potravinové vědě. První zastávkou je potravinová alergie - ten známý nepřítel, který nám dělá život těžký už desetiletí. Ale počkejte, co to tam na obzoru? To je potravinová intolerance, mladší a mnohem méně známý bratr alergie, který teprve začíná vzbuzovat pozornost. A jak to vypadá, může to být on, kdo vás trápí migrénami nebo chronickou únavou.

Ale pozor, není všechno tak jednoduché, jak se zdá. Přestože jsou si alergie a intolerance podobné, je zde pár podstatných rozdílů, které byste měli znát. Takže si připravte poznámkový blok a tužku, protože jdeme do toho!

Po prvé, v případě alergie, vaše tělo reaguje na nějaký konkrétní protein v potravině velmi rychle - mluvíme o minutách po konzumaci. Takže pokud jste někdy snědli krevetu a okamžitě jste se cítili jako balón připravený k výbuchu, pravděpodobně jste měli alergickou reakci.

Na druhé straně, potravinová intolerance je trochu víc záludná. Reakce na potraviny může přijít až několik hodin nebo dokonce dní po konzumaci. Takže pokud jste si včera dali pšeničnou mouku a dnes se cítíte unaveni a bez energie, může to být právě intolerance.

Ale nebojte se, vědci pracují na tom, aby vám pomohli pochopit, co se děje v těle, když jíte určité potraviny. Díky novým laboratorním testům můžeme nyní určit, které potraviny můžou vyvolávat imunitní reakci a pomoci vám vytvořit dietu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Jednoduché, že?

Takže pamatujte, ať už máte alergii nebo intoleranci, vždy je tu způsob, jak se cítit lépe. A pokud vás trápí migrény, průjmy, nebo jen obecná únava, možná je čas se podívat na to, co jíte."

Potraviny a imunitní systém: Kdo je kdo v bitvě o vaše zdraví?

Antigeny, neboli molekuly, které vyvolávají imunitní reakci, jsou jako malé potvůrky v potravinách, kteří nás mohou přivést k slzám. A pokud jde o potravinovou intoleranci, jsou to právě tyto antigeny, které nám dělají naschvály. Zatímco během trávení by měly být potraviny rozloženy na jednotlivé součásti, někdy se stane, že malé natrávené fragmenty nebo části nestrávených potravin projdou střevní stěnou do krevního řečiště, kde jsou rozpoznány imunitním systémem jako tělu cizí. To je jako když vám do party vtrhne nezvaný host a začne dělat nepořádek.

Potraviny, které vyvolávají intoleranci, jsou obvykle bílkovinné povahy, nejčastěji glykoproteiny s nízkou molekulární hmotností. Jsou jako superhrdinové - odolávají teplu při vaření, žaludeční kyselině a dokonce i činnosti trávicích proteáz v zažívacím traktu. Tyto molekulární části bílkovin jsou zachyceny speciálními M buňkami střevního epitelu, pokrývajícími tzv. Peyerské pláty, kde jsou pohlceny makrofágy. Ty předkládají antigeny po dalším zpracování pomocným Th lymfocytům. Následně dochází k imunitní senzibilizaci s tvorbou protilátek, ale nikoliv třídy IgE, které vyvolávají alergickou reakci, ale v počáteční fázi tvorbu imunoglobulinů třídy A (IgA) a po několika dalších podnětech imunoglobulinů G (IgG).

Jinými slovy, tyto IgG protilátky, které se vytvářejí při potravinové intoleranci, jsou jako tajní agenti, kteří se snaží proniknout do našeho systému a narušit jeho fungování. Tyto protilátky se mohou vázat s dalšími antigeny potravin, což vede k tvorbě komplexů „antigen-protilátka“. Tyto komplexy by měly být eliminovány buňkami imunitního systému, tzv. fagocyty. Nicméně, jestliže je imunitní systém přetížen, tyto nerozpustné imunokomplexy se začnou ukládat v různých částech těla, jako jsou cévy mozku, plicní tkáň, gastrointestinální trakt, kůže a klouby, což vede k zánětu.

Takže i když se vám zdá, že jste jen trochu poškodili imunitní systém tím, že jste snědli pár kousků chleba, ve skutečnosti jste možná vyvolali celou řadu problémů, které vás mohou trápit dlouho. Ale nezoufejte, vědci pracují na tom, aby pro vás bylo snazší zjistit, jaké potraviny by mohly být problémové. Takže možná je čas se zamyslet nad tím, co jíme, a jak to může ovlivnit naše zdraví.

Děkujeme za váš čas strávený s námi. Příště se budeme věnovat dalším vzrušujícím tématům z oblasti imunologie. Takže, nespěte na vavřínech, sledujte nás dál a nezmeškejte další díl našeho zdravotnického seriálu. Těšíme se na shledanou. A pamatujte - zdraví je nejlepší zábava!"

Vaše Hana Lang