Pozor na estrogeny, fytoestrogeny a umělé hormony

Pokud se snažíte zbavit nadváhy a nedaří se Vám dosáhnout požadovaného úspěchu ani přes změnu způsobu stravování, pak může být mezi jejími příčinami i hormonální nerovnováha. K jedné z významných stránek ovlivňující hubnutí patří pohlavní hormony. Udržet pohlavní hormony v těle na uzdě však není stěžejní jen při hubnutí, ale i pro celkové zdraví!

Úloha ženských pohlavních hormonů (estrogenů)

Ženské pohlavní hormony, estrogeny, hrají rozhodující roli při dozrávání ženského těla a jsou zodpovědné za vývoj sekundárních pohlavních znaků – k těm patří rovněž rozložení tuku v těle.

Důležitou vlastností estrogenů je schopnost zadržovat vodu ve tkáni. Kosmetický průmysl používá tento účinek například při výrobě krémů, které mají zvláčňovat pleť.

Nadbytek umělých ženských hormonů však může být pro tělo toxický, proto je čím dál více doporučováno, aby se ženy vyhýbaly například parabenům, které jsou v kosmetických výrobcích obsaženy a jsou estrogenům velice podobné.

Výkyvy váhy v průběhu menstruačního cyklu

vykyvy-vahy_1

V druhé části menstruačního cyklu se přirozeně zvyšuje hladina estrogenů a gestagenů. Nárůst hladiny hormonů vede k zadržování vody a způsobuje to zcela normální výkyvy váhy během menstruačního cyklu.

Je proto normální, že v průběhu měsíčního menstruačního cyklu dochází k mírnému kolísání váhy. Díky působení pohlavních hormonů tedy ženy hubnou snáze v první polovině cyklu, oproti druhé polovině, kdy se hladina estrogenů a gestagenů zvyšují.

Pohlavní hormony mohou způsobit poruchy metabolismu tuků!

K častým onemocněním, která souvisejí s pohlavními hormony, patří syndrom polycystických ovarií (Polycystic Ovary Syndrom, PCO). Jde o hormonální poruchu, která se vyskytuje spolu se zvýšenou produkcí inzulinu a může vést k obezitě. Je tedy možné, že i za příčinou Vašich problémů s váhou může stát tato hormonální porucha metabolismu tuků?

Fytoestrogeny – rostlinné hormony (pozor na pivo, whisky či sóju)

image-user114748-1715095177cqYhS

Pokud se bavíme o vlivu pohlavních hormonů na lidské zdraví, určitě bychom neměli vynechat účinky fytoestrogenů. Rozhodně je mějte na zřeteli. Fytoestrogeny přijímáte spolu s potravou a mohou vést k podobným příznakům, které jsme probírali výše. Je například dokázáno, že pivo a whisky obsahují relativně vysoké množství aktivních fytoestrogenů. Češi, kteří se pyšní jednou z nejvyšších spotřeb piva na obyvatele, by se asi měli nad touto bilancí zamyslet, protože zároveň v žebříčcích obezity zaujímají také jedno z prvních míst.

Kolem fytoestrogenů se však vede stále neutichající diskuze – zástupci jedné strany je odsuzují, zástupci druhé je zase brání. Například sója a potraviny ze sójových bobů obsahují velké množství fytoestrogenů. Je jen na každém z nás, zda potraviny s vysokým podílem fytoestrogenů budeme chtít omezit či ne.


 

Balíček Antioxidanty a Enzymy

balicek-antioxidanty-enzymy_2

Výhodná nabídka – při koupi celého detoxikačního balíčku ušetříte 10%.
Balíček Antioxidanty a Enzymy obsahuje Pro Sanatox, Pro Em San a Pro Intest.

Zakoupit zde