Zdravější srdce za pár týdnů?

Zaujal mě článek na Harvard Health Publishing s názvem: Zdravější srdce za pár týdnů? Dovoluji si zde zmínit jen výtažek z tohoto článku, který se věnuje změnám stravování ve prospěch ovoce a zeleniny, a efektu této změny na zdravotní stav pacientů s hypertenzí (vysokým krevním tlakem):

vlaknina-2-970x647

„Před dvaceti lety studie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) testovala efekt tří různých dietních opatření na zdraví srdce. Studie se zúčastnilo více než 500 dobrovolníků po dobu osmi týdnů.

  • První skupině bylo předepsáno typické americké stravování, tj. relativně nízký podíl ovoce a zeleniny (3,5 porcí denně) s vysokým podílem junk foodu a sladkostí.
  • Druhé skupině bylo předepsáno více ovoce a zeleniny (8,5 porcí denně), semínka, ořechy, fazole a lehce omezené množství sladkostí.
  • Třetí skupina měla velmi zdravou a vyváženou stravu, 9,5 porcí ovoce a zeleniny denně, luštěniny, semínka, ořechy, celozrnné pečivo a minimální přísun sladkostí.

Příjem potravy byl kontrolován vědci a všechny diety obsahovaly stejné množství soli i kalorií! Za pouhých 14 dní se u posledních dvou skupin se zvýšeným obsahem ovoce a zeleniny
signifikantně snížil krevní tlak, toto zlepšení trvalo po celou dobu studie.

Výsledek studie ukázal, že DASH dieta měla mnohem lepší efekt na snížení vysokého tlaku, než je tomu u mnoha medikamentů.

Otázka tedy je, proč tolik léků, když to jde stravou?

Vedlejší efekt diety bohaté na ovoce a zeleniny asi nenajdete, na rozdíl od vedlejších účinků léku na hypertenzi. Nedávno se na  tuto studii podívali vědci znovu. Zkusili nejen efekt tří zmiňovaných
diet na hypertenzi, ale i na infarkt myokardu, a zánětlivých reakcí organismu.

Opět se potvrdily pozitivní účinky DASH diety na všechny oblasti zdraví srdce. Po osmi týdnech se sice nezměnil signifikantně zánět v těle, ale i zde vědci předpokládají zlepšení
po delší době dodržování diety, a následně s odchodem zánětu i snížení váhy.“

 

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/better-heart-health-in-eight-weeks-double-down-on-fruits-and-veggies-2020061120163