Kurkumin – cenná látka z přírody

Žlutě zářící kurkuma původně pochází z Indie a jihovýchodní Asie a dnes je považována za nejzdravější koření na světě nebo také "koření života". Je hlavní složkou známého kari a získává se z kořenové hlízy kurkumy.

Kurkuma je však mnohem víc než jen koření – v přírodním léčitelství se využívá již po celá staletí. Obsahuje totiž účinný polyfenol kurkumin jako biologicky aktivní složku. Co přesně se za kurkuminem skrývá a s jakými dalšími přírodními látkami by se tato cenná látka měla nejlépe kombinovat? To vše se dozvíte v tomto článku.

 
Kurkumin - cenná látka z přírody

 

1. Kurkumin a kurkuma – jaký je v nich rozdíl?

Kurkuma, nazývaná také jako indický šafrán, označuje celou rostlinu spadající do čeledi zázvorovitých. Pěstuje se v tropickém podnebí, zejména v Indii a jihovýchodní Asii, a dorůstá výšky až 2 metrů. Oddenek dozrává rok a vyznačuje se intenzivní žlutooranžovou barvou.

Oloupaný oddenek se používá čerstvý, sušený nebo mletý jako koření, dochucovadlo nebo barvivo v potravinářském a kosmetickém průmyslu. Za svou jasně žlutou barvu vděčí cenné složce kurkuminu a dalším dvěma látkám podobným kurkuminu, které se souhrnně nazývají kurkuminoidy. Ty jsou zastoupeny z cca 3–5 % v kurkumovém prášku, který obsahuje především kurkumin, proto se i celá směs kurkuminoidů často zjednodušeně nazývá kurkumin. Kurkuminoidy patří mezi biologicky aktivní složky kořene kurkumy.

 

Kurkumin - kořen a prášek

 

2. Kurkumin – účinek

Kurkuminoidy – mezi něž patří kurkumin a dvě kurkuminu podobné látky demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin – jsou sekundární rostlinné látky a biologicky aktivní látky kořene kurkumy. Patří k silným polyfenolům, které jsou známé pro své rozmanité pozitivní vlastnosti.

 

Tradičně se používají zejména v ajurvédě, a jsou velmi oblíbené ve formě kapslí jako doplněk běžné výživy.

Proces vstřebávání kurkuminu

 

3. Dávkování kurkuminu

Doporučené množství kurkuminu na den záleží na konkrétním člověku. Panel ANS Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje dávkování do 3 mg kurkuminu na kg tělesné hmotnosti denně jako bezpečnou horní hranici.

To je například 210 mg kurkuminu denně při tělesné hmotnosti 70 kg.

Kurkumin je v kořeni kurkumy, a tedy i v kurkumovém prášku, obsažen jen v malé míře, takže množství např. 150–200 mg lze jen stěží pokrýt běžným kurkumovým kořením. Pro optimální zásobení organismu cennou látkou se doporučuje konzumace kurkuminu v extrahované a koncentrované formě v kapslích.

 

4. Příjem kurkuminu

Kurkumin neboli kurkuminoidy jsou látky rozpustné v tucích, které se hromadí ve střevním prostředí, proto se však jen obtížně vstřebávají ze střeva do krevního oběhu. Většina z těchto látek se jednoduše znovu vyloučí. Nyní však existuje trik, jak dostat více kurkuminoidů přes střevní stěnu. Molekuly kurkuminu jsou jednoduše zabaleny do přírodního "obalu" rozpustného ve vodě a tělo je tak může mnohem lépe vstřebávat.

Právě tuto funkci plní inovativní surovina značky CAVACURMINⓇ, tzv. ɣ-cyklodextriny, které se vyskytují i v přírodě. Jedná se o sacharidy ve tvaru prstence, které se získávají z rostlinného škrobu v CAVACURMINUⓇ a mají jedinečnou vlastnost: jejich vnější část se rozpouští ve vodě a dutina se rozpouští v tucích.

Kurkuminoidy rozpustné v tucích se do této dutiny vstřebávají jako malé jednotky a získávají tak "obal" rozpustný ve vodě (kurkuminový komplex). Ve střevě se jednotlivé malé jednotky opět uvolňují, a mohou se tak střevní stěnou vstřebávat 30 až 40krát lépe než "běžný" kurkumin v prášku. To znamená, že např. 150 mg kurkuminoidů z přípravku CAVACURMINⓇ poskytuje tolik biologicky dostupného kurkuminu, jako jinak asi 6000 mg běžného kurkuminu v prášku.

 

Kromě cyklodextrinů CAVACURMINⓇ může absorpci kurkuminu ve střevě zvýšit také umělá látka polysorbát 80. Dosahuje dokonce vyšší biologické dostupnosti, ale je umělým emulgátorem (E433) a může mít negativní vliv na střevní sliznici. Naproti tomu cyklodextriny se v těle jednoduše rozkládají na neškodné molekuly glukózy.

Jak pracuje kurkumin v těle

 

Jak kurkumin pracuje v těle

5. Obsahuje kurkuma další cenné látky?

Kurkumin neboli kurkuminoidy jsou nejznámější látky oblíbeného kořene kurkumy, ale kořen obsahuje i další velmi cenné složky. Studie extraktů z kurkumy odhalily zejména biologicky aktivní turmerosacharidy. Jedná se o speciální polysacharidy (cukerné sloučeniny), jejichž pozitivní účinky již byly prokázány několika studiemi, ale bohužel se nevyskytují v kurkuminových extraktech.

Ne nadarmo se však tyto cenné turmerosacharidy vyskytují v přírodě společně s kurkuminem, a jsou tak jeho přirozenými společníky. Na rozdíl od kurkuminu jsou to ve vodě rozpustné složky kořene kurkumy a velmi rychle a snadno se vstřebávají. Jsou tedy přirozeně optimálně biologicky dostupné.

 

6. Má kurkumin vedlejší účinky?

Snášenlivost kurkuminu v zásadě závisí na individuální citlivosti. Jako bezpečná horní hranice se považuje dávka až 3 mg kurkuminu na kg tělesné hmotnosti za den. U kurkumy je třeba poznamenat, že na rozdíl od extrahovaného kurkuminu, obsahuje 2 % kyseliny šťavelové. A jak ukazují studie, nadměrný příjem kyseliny šťavelové může vést ke vzniku ledvinových kamenů. Proto je třeba dát kurkuminu přednost před kurkumou.

 

7. Co je u výběru přípravku s kurkuminem důležité?

Dbejte na vysokou biologickou dostupnost!

Kurkumin se v těle velmi špatně vstřebává díky svým vlastnostem – je to látka rozpustná v tucích. Pokud je však zabalen v přírodním "obalu" rozpustném ve vodě, může být tělem mnohem lépe vstřebán.

Toho lze dosáhnout například "potažením" speciálními sacharidy ve tvaru prstence, tzv. cyklodextriny. Ty lze získat například z rostlinného škrobu.

Používejte synergické efekty!

V přírodě se sekundární rostlinné látky obvykle vyskytují společně, aby se dosáhlo vyšších, synergických účinků. Například kurkumin neboli kurkuminoidy a nově objevené turmerosacharidy (zvláštní cukerné sloučeniny) jsou v kořeni kurkumy přítomny jako biologicky aktivní látky a vzájemně se výborně doplňují.

V přírodě se obvykle vyskytuje několik polyfenolů v kombinaci, které se mohou poněkud lišit svými vlastnostmi. Proto je vhodné při výběru doplňku stravy dbát na rozumnou kombinaci biologicky aktivních látek.


 

8. Ze sortimentu Mitolife.cz: Pro Curmin Forte

Přípravek Pro Curcumin Forte jedinečným a velmi užitečným způsobem kombinuje kurkumin (CAVACURMINⓇ) s další cennou složkou kořene kurkumy, turmerosacharidy (turmacinⓇ), a také s dalšími polyfenoly: kvercetinem, zázvorovými gingeroly a teaflaviny. Obsahuje také vitamin C. Tímto způsobem může množství složek v těle vyvinout synergické účinky – přesně tak, jak to známe z přírody.

Pro Curcumin Forte obsahuje 100% přírodní kurkumin jako inovativní značkovou surovinu (CAVACURMINⓇ). Ten se vyznačuje 30 až 40krát lepší biologickou dostupností ve srovnání s "běžným" kurkuminem v prášku. Toho se dosáhne zapracováním kurkuminu do cyklodextrinů (sacharidů ve tvaru prstence) – získaných z rostlinného škrobu – a bez použití umělých polysorbátů. Kurkumin se tak stává "rozpustným ve vodě" a optimálně vstřebatelným.

 

Kurkumin doplněk stravy

 

1 denní dávka = 150 mg kurkuminoidů (CAVACURMINⓇ), což odpovídá přibližně 6000 mg běžného kurkuminu v prášku.

 


 

 

 

Nutriční terapeutka z centra MitoLife Hana Lang

 

Vaše

Hana Lang

podpis Hany Lang