Psychika a nastavení mysli jako důležitý faktor při hubnutí

Nedaří se vám zhubnout? Možná, že zakopaný pes je právě ve vaší hlavě. Přesněji řečeno ve vaší psychice. Snad každý už slyšel, že hubnutí začíná v hlavě. Ale jak přesně?

6-duvodu-proc-se-ti-nedari-zhubnout6-970x686

Příběh jedné z klientek – přeostření priorit směrem k hubnutí díky lásce ke koním

Mou poradnu navštívila paní s vysokou nadváhou, která chtěla zhubnout. Při prvním rozhovoru mi sdělila, že opravdu chce zhubnout a dělá pro to úplně všechno. Změnila prý stravování, snaží se hýbat a stále bez výsledku. Váha neklesala a naopak měla pocit, že každým rokem pár kilo přibírá.

Jak moc pro ni vlastně bylo hubnutí důležité? Na otázku ohledně priorit v jejím životě mi jich vyjmenovala asi dvacet. Zjistila jsem, že stravu sice změnila, ale dost alibisticky a hýbat se opravdu jen snažila. Klientka nakonec sama došla k závěru, že štíhlá postava vlastně vůbec její priorita není. Řešila ve svém soukromém i pracovním životě spoustu jiných, pro ni mnohem důležitějších, záležitostí.

Aby se hubnutí mohlo podařit, musela klientka najít úplně jinou motivaci v souladu s jejími prioritami. Její absolutní vášní byla jízda na koni. Se svou nadváhou ovšem způsobovala svému čtyřnohému „miláčkovi“ značné zdravotní problémy. To pro ni bylo velice zásadní. Její zdravotní stav byl až na druhém nebo jiném místě. Začaly jsme tedy pracovat s její láskou ke svému koni a změnily jsme tak pohled i na celý proces jejího hubnutí…

motivace-k-hubnuti-jizda-na-koni-970x613

Rozhodnutí zhubnout a proces hubnutí lze připodobnit třeba k výstupu na Kilimandžáro… O tomto dalším skvělém příkladu, jak si stanovit cíl, který pomůže k opravdu účinnému hubnutí, se můžete dočíst detailně v článku zde na webu – Jak se plní sen aneb výstup na Kilimandžáro.

Psychika a hubnutí – vaše zásady určují vaše činy

Vaše zásady jsou založené na přesvědčeních, která jsou ve vašem životě neskutečně důležitá. Působí jako zaříkávadla. Buď v pozitivním slova smyslu, nebo v tom negativním. Když jsme o něčem opravdu přesvědčeni, stane se to naší součástí. Vaše přesvědčení je tak silné, že se stává vaší zásadou a ta začne určovat i vaše činy. Vaše činy pak utvářejí váš charakter a ten zase váš osud.

Pro lepší porozumění a pochopení jsem vybrala několik příkladů častých přesvědčení z mé poradenské praxe. Připojila jsem i krátký komentář spolu s příklady změn těchto přesvědčení:

„No pain, no gain“

Život toho, kdo má toto přesvědčení, se automaticky stává bojem. „Když budu chtít něčeho dosáhnout, bude to muset bolet“. Když toto klient říká, shoduje se to většinou i s jeho praxí. Život pak bolí jak fyzicky, tak i psychicky.

Možná změna tohoto přesvědčení je například: „Život je hra a JÁ posouvám figurky na šachovnici.“

„Ať dělám, co dělám, stejně to nedokážu“

Toto přesvědčení si můžete přinést do dospělosti z raného dětství. Sice se snažíte, ale zaříkávadlo způsobí, že činy, které si vyberete, nepovedou k úspěchu.

„Po třicítce se hubne těžce“

Tohle jsem svého času slýchala velmi často. Naštěstí pro mne jsem ale toto přesvědčení nesdílela. Tak jsem si dál, i po třicítce, zůstala štíhlá. To, že všichni ve vašem okolí sdílí nějaké přesvědčení, neznamená, že ho musíte přijmout za své. Buďte na pozoru a nenechte se infikovat přesvědčeními ostatních. Máte svou hlavu.

„Po čtyřicítce se prostě už nedá zhubnout“

Co na to říci? Stačí se podívat kolem sebe a najít si vzory, kde tomu tak není. Toto přesvědčení nás nutí vidět jen lidi starší čtyřiceti let s nadváhou.

Představte si, že se rozhodnete koupit si nové červené auto. Myslíte na něj, těšíte se na něj, a co vidíte, když vyjdete na ulici? Všude jsou najednou samá červená auta. Rozhodně to není tím, že jich najednou jezdí více. Váš fokus se změnil, vaše pozornost jde jiným směrem a tím je změněno i vaše vnímání.

zeny-joga-cviceni-hubnuti-970x728

„Mám to v genech“

K tomuto přesvědčení mám jednu vtipnou historku. Přišli za mnou manželé. Oba s velkou nadváhou a tvrdili mi, že to mají prostě v genech, že i jejich děti mají nadváhu. I když jedí zdravě a praktikují sport na pravidelné bázi, hubnutí se nedaří.

A tak se jich ptám: „Vy dva jste tedy sourozenci nebo nějak jinak příbuzní?“

Ani jednovaječná dvojčata nemají zcela totožnou DNA, takže je v celku nepravděpodobné, že by zrovna DNA tohoto páru byla totožná a vedla ke stejné nadváze u obou partnerů. To, čemu oba celou dobu věřili, najednou v jejich očích přestalo dávat smysl. Vzala jsem jim jejich přesvědčení a nahradila novým: „DNA je měnitelná ve své kvalitě a já ji mohu svým životním stylem pozitivně ovlivňovat“. A hurá, najednou to šlo.

Jaké je nastavení vaší psychiky, která je za hubnutí zodpovědná také?

fotolia_41825331_xs_1600x900ms

  • Chcete mít krásnou a štíhlou postavu? Je to možná zvláštní otázka, kdo by nechtěl. Ale věřte, že se toho někdo může i bát.
  • Chcete to opravdu vy? Nebo někdo jiný?
  • Víte, proč to chcete? Je to pro vás opravdu důležité?

Nastavení vaší mysli a psychiky je pro hubnutí zásadní! Bohužel ale nestačí jen pozitivně myslet, malovat si sny na papír a dávat si sepsaná přání pod polštář. To samo o sobě prostě nemůže fungovat. Rozhodnutí musí být převedeno v akci a akce potřebuje plán!

Chcete se dozvědět více informací o hubnutí? Pořiďte si můj ebook Principy zdravého hubnutí.

Obal-notebook

E-book je zjednodušeným návodem na odhalení příčin nadváhy a možného neúspěchu na cestě za štíhlou a zdravou postavou pro každého. Zaměřuje se na 6 nejdůležitějších oblastí (mysl, mikrobiom, buňky, hormony, pohyb, strava), které souvisí s úspěšným hubnutím a schopností dlouhodobě si svou ideální váhu udržet.

Pevně věřím, že vám tento praktický pomocník pomůže najít odpověď na vaše otázky ohledně hubnutí a bude vás inspirovat jít dál za svým cílem a snem.