Jak na stres – přirozený pohyb a vitamíny proti stresu mohou pomoci

Mnoho odborníků se shodne na tom, že stres v současné době způsobuje nebo se spolupodílí na řadě onemocnění a zdravotních obtíží moderního člověka: od depresí a psychických poruch až po potíže se zažíváním či hubnutím.

 

Proč se při stresu tloustne?

V lidském těle se nacházejí dvě nadledvinky, které jsou umístěny hned nad ledvinami. Vnitřní část nadledvinek (dřeň nadledvinek) vylučuje hormony, které ovlivňují krevní tlak, srdeční tep a další procesy. Vnější část (kůra nadledvinek) vyměšuje mnoho dalších různých hormonů, z nichž nejdůležitější roli má kortizol.

vykyvy-vahy

 

Funkce kortizolu

Kortizol se stará o to, aby byla játra v pohotovosti a ve správný okamžik uvolnila do krve dostatek cukru. K tomuto procesu dochází především ve stresových situacích. Při stresu, a pokud je dlouhotrvající – chronický, tedy stoupá hladina cukru v krvi. A pokud tato dodatečná energie není využita ve svalech, uloží se do tukových buněk.

 

ache-19005_1920

Cushingův syndrom (hyperadrenokorticismus) – chronicky zvýšená produkce kortizolu

Je-li hladina kortizolu v krevním séru chronicky zvýšená, mluvíme o Cushingově syndromu. Jedná se o poměrně závažné onemocnění, které se musí léčit – ale je také nutné zjistit příčinu, proč k abnormální produkci kortizolu v kůře nadledvinek dochází. Nemusí se jednat vždy jen o stres, ale na vině mohou být poruchy hypofýzy či přímo nadledvinek.

Typickými příznaky Cushingova syndromu je:

 • měsícovitý obličej
 • zvýšené ukládání tuku na krku
 • typické rozložení tuku zvláště v oblasti trupu
 • příbytek váhy až obezita
 • zvýšená chuť k jídlu
 • ochablost svalů
 • porucha metabolismu cukrů
 • zvýšený krevní tlak
 • impotence
 • poruchy menstruačního cyklu, poruchy růstu u dětí a obezita
 • deprese, střídání nálad

 

Stres lze kompenzovat pohybem

Každý, kdo je vystaven silnému stresu (náročné zaměstnání, problémy v rodině, …) a nevyrovnává jej fyzickou aktivitou, by měl do svého diáře zahrnout vhodnou pohybovou aktivitu.

Už jen při sedavém zaměstnání, když se člověk musí potýkat s návalem požadavků, e-mailů, telefonátů, se stres zvyšuje – zvyšuje se krevní tlak, tělo je připraveno k rychlé akci. Ta však nenastane, protože místo toho, abychom přirozenou stresovou situaci řešili, sedíme v pohodlné kancelářské židli.

Právě pohybovou aktivitou a uvolněním může dojít k odbourání negativních aspektů stresu. Mezi výborné prostředky patří lehký jogging, rychlá chůze v přírodě, taj-či, jóga, pravidelná jízda na kole či plavání.

 

Chraňte se proti stresu pomocí přírodních doplňků stravy – vitamínů na hubnutí

pro-omnieuro2

Z naší přírodní lékárny například proti stresu doporučujeme Pro Omnieuro, skvělý přírodní doplněk stravy s L-karnosinem, který podporuje optimální fungování naší psychiky, bojuje proti stresu a syndromu vyhoření.

Jedná se o doplněk stravy s L-karnosinem, s výtažkem z rozmarýnu, s taurinem, s výtažkem z granátového jablka a s výtažkem z čajovníku (zeleného čaje) zbaveného kofeinu. Pomáhá pozitivně nabudit a podpořit naši psychiku. Doporučujeme i pro těžce pracující lidi a sportovce jako účinná vzpruha při dlouhodobém podávání vysokých výkonů.

pro-amino-spezial

Pro Amino Spezial pokládáme za neméně důležitý, obsahuje totiž všechny esenciální aminokyseliny, které hrají klíčovou roli téměř při všech biologických procesech v našem organismu, včetně hormonálních.

 Rostlinný protein Pro Amino Spezial je kvalitní zdroj rostlinné bílkoviny jako doplněk vyvážené zdravé stravy, vhodný pro vegetariány a vegany. Velmi užitečný je při budování svalové hmoty například pro kondiční kulturisty a fitness sportovce. Naše výživová specialistka Hana Lang jej doporučuje pro využití při zvýšené námaze, stresu a fyzickém vypětí, pro sportovce jako zdravý zdroj rostlinných bílkovin, pro podporu organismu při únavě způsobené dlouhodobým psychickým vypětím, stejně tak i při chronickém únavovém syndromu a jiných dlouhodobě trvajících onemocněních. Obsahuje 50% rýžového a 50% hrachového proteinu.

 pro-q10-plus2

 Přírodní doplněk stravy s koenzymem Q10, L-karnitinem, vitamínem D3 a E bojuje proti stresu rovnou na buněčné úrovni. Koenzym Q10 je velmi účinným antioxidantem, chrání buňky před volnými radikály a zároveň regeneruje zoxidovaný vitamín E.

 

 

Všechny uvedené přípravky doporučujeme pro těžce pracující lidi a sportovce jako účinnou vzpruhu při dlouhodobém podávání vysokých výkonů a při řešení stresových situací. Pokud Vás zajímají další možnosti, jak podpořit snížení stresu přírodní cestou, podívejte se na naše další vitamíny proti stresu.

 

Poprvé publikováno: 22.8.2017

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací.