Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)

Hormony štítné žlázy se důležitou měrou podílejí na energetické rovnováze organismu a řídí mimo jiné takzvaný bazální metabolismus, tj. energetickou spotřebu lidského organismu v klidu.

Když štítná žláza pracuje na půl plynu, spotřeba energie se snižuje

Při své snížené funkci štítná žláza nevyrábí dostatek hormonů a procesy látkové výměny probíhají pomaleji. Následkem toho se spotřeba energie, případně i bazální metabolismus člověka, snižuje. Z toho plyne, že tělo spotřebuje menší množství energie a její přebytky ukládá ve formě tuku do tkání.

stitna-zlaza-461x307

Snížená funkce štítné žlázy se vyskytuje o něco častěji u žen než u mužů a většinou mezi jejich 40. a 60. rokem života. Já se však ve své poradně setkávám i s klienty, u kterých se porucha funkce štítné žlázy objevila mnohem dříve.

Jak dochází k narušení funkce štítné žlázy?

Příčinou potíží může být nedostatek jodu nebo zánět štítné žlázy. Nejčastěji se jedná o takzvaný imunogenní zánět tkáně štítné žlázy (autoimunitní zánět), který může být způsoben mimo jiné i stravou. Tyto záněty mohou být potlačeny nebo dokonce odstraněny změnou stravy, konkrétně přechodem na stravu protizánětlivou.

Typické symptomy snížené funkce štítné žlázy

  • snížená chuť k jídlu
  • příbytek na váze
  • suchá, studená kůže
  • chraptivý a hluboký hlas
  • tenké, střapaté vlasy
  • zvětšení srdce a zpomalení srdečního tepu (bradykardie)
  • poruchy menstruačního cyklu

V případě, že trpíte výše uvedenými příznaky, je žádoucí nechat si vyšetřit štítnou žlázu u endokrinologa a nechat si zjistit bazální hladinu TSH, volného T3, T4 a také Anti-TPO a Anti -TG.

Možná, že právě jeden z důvodů, proč se Vám nedaří zhubnout, spočívá v hormonální nerovnováze, zde konkrétně ve snížené funkci štítné žlázy.


Přírodní doplněk stravy Pro Jod

TISSO_Produktbild_Jod

S doplňkem Pro Jod tělu denně dodáte doporučené množství jódu.

více o produktu čtěte zde