Jak na zácpu? Zácpa a obezita jdou často ruku v ruce.

Stále více a více klientů za mnou chodí se zažívacími potížemi – především s chronickým průjmem a s chronickou zácpou. Nemoci zažívacího traktu jsou na vzestupu, a tím pádem i všechna chronická onemocnění obecně. Proč? Protože naše celkové zdraví závisí na zdraví našich střev a stavu střevního mikrobiomu. Pokud například ve střevní sliznici probíhá zánět, dostávají se nejrůznější škodliviny z potravy rovnou do krevního oběhu, kde jsou napadány naším imunitním systém. To je v pořádku do té doby, než se imunitní systém „zblázní“ a začne útočit i na buňky vlastní, na buňky zdravé… A autoimunitní onemocnění všeho druhu jsou na světě. Jak s tím souvisí průjem nebo zácpa? Naprosto zásadně, protože jsou prvními ukazateli toho, že náš zažívací systém není v pořádku. Lidé však tyto problémy v klidu ignorují, vždyť je to přece „normální“, a tento stav trvá klidně několik let…

zacpa-a-obezita-970x623 (1)

Co je to zácpa?

Chronickou zácpu můžeme definovat jako stav, kdy pravidelně a po mnoho týdnů, měsíců až roků, nemůžeme jít několik dnů (2–5) na „velkou“.  Toto vynechávání stolice je doprovázeno bolestmi břicha, plynatostí, a když už se na záchod jít podaří, musí se vyvíjet nadměrné úsilí – a stejně má člověk pocit, že se nevyprázdnil úplně. Stolice bývá velmi tvrdá, tmavá a nepříjemně zapáchá, tzn. byla ve střevech příliš dlouhou dobu. Člověk se zácpou také často trpí smutnými náladami a depresemi, neboť škodlivé látky, které vznikají při procesu látkově výměny, už měly tělo dávno opustit, v opačném případě negativně ovlivňují všechny buňky našeho těla, berou nám spoustu vitální energie i působí na psychiku…

Proč zácpa vzniká?

  • Špatné stravovací návyky – nevhodná skladba potravy plná pochutin, hotových jídel, konzervovaných, přesolených a vysoce průmyslově zpracovaných potravin.
  • Špatný pitný režim, dlouhodobá dehydratace – člověk je ze 60% tvořen vodou, pro správnou peristaltiku střeva je voda naprosto zásadní.
    Pijte denně 2 až 3 litry jemně perlivé nebo neperlivé minerální vody s obsahem vápníku nižším než 50 mg na litr vody. Pijte ji nejlépe před jídlem nebo po něm a denní dávku rozdělte na 5 až 6 dílů. Zpravidla nelze doporučit kohoutkovou vodu, protože podle aktuálních výsledků průzkumů může obsahovat zbytky léků. Jako alternativa se nabízí voda upravená reverzní osmózou. Může být s malým přídavkem minerálů a zařízení by mělo mít skleněnou nádrž. Pravidelnou konzumaci kávy rozhodně nejde doporučit – káva překyseluje náš organismus, proto ji pijte co nejméně.
  • Stres, psychické problémy, které trávící trakt stahují, svazují.
  • Nadváha, obezita = nedostatek pravidelného pohybu, nadměrná konzumace potravin, poruchy příjmu potravy – záchvatovité přejídání.
  • Zánětlivá onemocnění tenkého či tlustého střeva (leaky gut syndrom, Crohnova choroba)

Proč zácpa trápí hlavně lidi s nadváhou či obezitou se sedavým a pohodlným způsobem života? Protože kromě výše vypsaných důvodů je na vině hlavně nedostatek pohybu tzv. břišních svalů, které mají za úkol posouvat natrávené potraviny střevem dál.

Doprovodné jevy u zácpy

  • Hemeroidy – viz. wikipedia: „Hemoroidy (řecky Haimorrhoides flebes, alternativní český název je zlatá žíla, případně zkomoleně hemeroid) jsou cévní struktury za řitním otvorem, které napomáhají při kontrole vyprazdňování. Jsou součástí přirozené anatomie a to i u jiných řádů savců, nejen u člověka. Jako onemocnění se projevují při otoku nebo zánětu. Ve svém původním fyziologickém stavu slouží jako polštářovitá výplň skládající se z arteriovenózních kanálků a vazivové tkáně.“ Záněty jsou nejčastěji způsobeny nadměrným seděním a právě chronickou zácpou.
  • Neprůchodnost střeva – velmi nebezpečný, života ohrožující stav, který se projevuje otoky břicha, pocity na zvracení či zvracení, zvýšeným pocením a bledostí. Je nutný okamžitý zásah lékaře.
  • Přemnožení některých bakterií, například kvasinek Candida Albicans.

Obezita a nadváha

Kromě zácpy má však obézní člověk mnohem větší problémy. Jedná se především o kardiovaskulární onemocnění – vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, ale také dýchavičnost, obtíže spojené s pohybovým aparátem… Vyšší váha má za následek vyšší nároky na klouby, kosti a páteř, které jsou ještě vlivem nedostatku pohybu oslabeny, nevykonávají dostatečnou práci, netrénují se.

Nadbytečným příjem především průmyslově vyráběných potravin a nedostatkem pitného režimu také trpí ledviny. Dnou, tzn. nemocí z blahobytu, trpí čím dál více lidí, stejně jako cukrovkou druhého typu, za kterou zase stojí oslabená slinivka břišní.

Neodkládejte řešení zácpy a začněte ještě dnes

Zácpu, nadváhu či obezitu samozřejmě lze řešit. Správně nastavená strava, ideálně s vyřazením potravin s alergizujícím potenciálem podle testů potravinových intolerancí, a rozumný denní režim udělají zázraky. Pokud do této množiny ještě zařadíme pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, zapracování na psychické pohodě a dostatek spánku, jsme na dobré cestě k vyřešení nejen zácpy a zdravotních obtíží…