Zdravotní problém zvaný únava

Únava je fyziologický stav, kterým trpí téměř 30 % populace, a to převážně ženy. U 3 % lidí trpících únavou se symptomy rozvinou v onemocnění zvané chronický únavový syndrom.

image-user114748-1713247082xMCgg

Co je to únava?

Sama o sobě únava není nemoc, ale běžně se projevuje s příznakem některých zdravotních problémů. I díky přepracovanosti, výživě, nedostatečnému pohybu, nespavosti či dalším nesprávným životním návykům, dochází k celkovému pocitu vyčerpání. Pokud se symptomy rozvinou v chronickou únavu, únava pak neustupuje ani po dostatečném spánku.

Nejčastější příčiny běžné únavy

Nejčastější onemocnění chronické únavy

Spánková apnoe (poruchu spánku se zástavou dechu)

Nedostatek kyslíku při spánkové apnoe má špatný vliv na funkci srdce a cév, a mnohdy může dojít k mozkové příhodě či infarktu.

Kardiomyopatie

Při dušnosti a pocitu nedostatku kyslíku dochází k poškození vlastního srdečního svalu.

Únavový syndrom (CFS – chronic fatigue syndrome)

Vyznačuje se pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání. Příčina této nemoci není dosud zcela známa. Velkou roli zde však hraje oslabený imunitní systém. U pacientů se potíže vyskytují minimálně 6 měsíců a kromě nadměrné únavy se nemoc projevuje i depresemi a stavy úzkosti. Moderní medicína uvádí přítomnost únavy téměř u všech onemocnění, jelikož tělo musí bojovat s nemocí, která ji provází.