Pancha Karma na vlastní kůži aneb 3 týdny v ajurvédském centru na Srí Lance

Na Srí Lance jsem strávila 3 týdny pobytem v ajurvédickém centru Jetwing Hotels, kde jsem dobrovolně podstoupila Pancha Karmu se vším všudy. Byl to opravdu velmi zajímavý zážitek, o který bych se s vámi ráda podělila.

Co ajurvéda dokáže…

Jak všichni pomalu ale jistě stárneme, zanáší se náš organismus více a více všemožnými metabolity ze stravy, kterou denně přijímáme a toxiny z našeho okolního světa (v ajurvédě tzv. Áma). Stejně tak jako jednou za čas necháme vyměnit olej v autě a provedeme generální úklid naši domácnosti, měli bychom myslet i na generální úklid našeho organismu. Existují různé druhy čistících kúr. Všeobecně se doporučuje podstoupit nějakou tu detoxikační kúru, ozdravný půst nebo odkyselení organismu jednou až dvakrát do roka. Co ale těmito způsoby úprav příjmu potravy a popíjením bylinných čajů nikdy nedosáhnete je hloubkové vyčistění organismu na buněčné úrovni.

Pokud chcete opravdu generální úklid organismu, musíte jít o krok dál. Jednou z takových hloubkových čistících kúr je ajurvédská Pancha Karma. Ajurvéda je pradávná medicína a název se dá přeložit jako věda života. U nás na “západě” je považovaná za alternativní medicínu. Na Srí Lance, v kolébce ajurvédy, je považovaná za klasickou medicínu a ta naše naopak za tu alternativní. Lékaři na Srí Lance tento obor studují na univerzitě a jsou svými spoluobčany opravdu uctívány. V ajurvédě se pomocí Pancha Karmy léčí i takové nemoci jakou je například lupénka. Pomáhá i při léčbě rakoviny, revmatismu, artrózy, Parkinsonovy nemoci a jiných těžkých onemocnění. Naše terapeutka nám vyprávěla příběh starší ženy, která do tohoto centra přijela na vozíku a během kúry pomalu začala chodit… No, můžeme věřit a nemusíme.

Já a ajurvéda…

K ajurvédě jsem se dostala na centru přírodního léčitelství v Mnichově, kde jsem studovala obor lékařsky ověřený nutriční terapeut. Jeden celý semestr byl věnován právě této medicíně a stravě podle ajurvédických konstitucí. Během semestru ajurvédy nám paní profesorka pustila videa Pancha Karmy určené pro studenty ajurvédy na universitě v Colombu, hlavním městě Srí Lanky. Od té doby jsem toužila zažít tuto hloubkovou očistu organismu na vlastní kůži.

Srí Lanka…

Když jsem na Srí Lanku odjížděla, neuměla jsem si úplně představit, co mě tam čeká. Snažila jsem se vypnout “západní” vnímání medicíny a naladit se na svět okolo sebe.
Areál centra vypadal jako malinkatá vesnička obehnaná dvoumetrovými zdmi, kde měl každý k dispozici vlastní domek se zahrádkou a pergolou. Pod tou byla připravená dřevěná lehátka. Terapie probíhala bud’ zde nebo v medicínském centru, které bylo součástí areálu. Ale nepřestavujte si elegantní zdravotnické zařízení. Vše kolem je dřevěné nebo kamenné, takže se koupete v neckách, nebo ve velkém kamenném truhlíku. Ale terapeutky ozdobí stěny květinami, pustí velmi milou hudbu a pár kvítků vám dají i do vlasů, abyste se cítili dobře. Po dvou třech dnech si zvyknete a všechnu tu primitivní výbavu si začnete úplně užívat.

Lékař se zavřenýma očima

Pro určení postupu Pancha Karmy je nutná úvodní prohlídka hlavního lékaře. Ten náš se jmenoval Danish. A tady začíná pohádka tisíce a jedné noci.
Ráno přišel pan doktor. Změřil mi tlak, chvilku jsme si povídali, určil mou typologii – jsem váta-váta, jak mi rád po celou dobu pobytu říkal a lišácky se u toho usmíval… takže sedl si vedle mě a pobídl mě, abych si pohodlně sedla do křesla, zavřela oči a snažila se co nejvíce zklidnit. Potom sám zavřel oči a začal meditovat. Vzal mě za ruku a začal vnímat můj tep na předloktí. Toto prosím byla hlavní prohlídka.
Lékaři ajurvédy umí vnímat tep úplně jinak. Poznají z něho nemoci všech vnitřních orgánů. Tento pan doktor potom vzal tužku a papír a namaloval na něj panáčka a představení mohlo začít…. Maloval a zároveň s tím mi popisoval všechny nemoci, kterými jsem prošla, bolesti, které jsem jako dítě cítila. Popsal přesně jak a kdy mě bolí hlava, kdy se cítím slabá a… a… a…prostě všechno přesně od útlého dětství až po současnost. NEUVĚŘITELNÉ!
Na základě tohoto vyšetření byl určen přesný postup Pancha Karmy.
Ta se obecně skládá z několika části. Tou první je hloubkové čistění Ámy pomocí léků, někdy se pouští žilou, ale to jsem si nepřála. Pomocí masáží, parných a koupelových lázní se dostává Áma do zažívacího traktu.

Odpočinek bez alkoholu, sladkostí, masa, …

Následovaly necelé dva týdny masáží, popíjení čajů, požívání velmi odporně chutnající medicíny, koupelí, pobytu v páře, plavání a odpočinku.
Zpočátku jsem byla strašně unavená. Každé dopoledne jsem podstoupila 2,5 hodiny terapie a pak jsem celé odpoledne prospala.
Velká výhoda takového centra je kompletní podpora terapie. Kuchař v restauraci spolupracuje s lékaři a sestaví vám na míru ušitý jídelníček podle konstituce a probíhající terapie. Často jsem slyšela větu při objednání nějaké jídla “ you are not allowed to…”  v překladu to znamená, “to nesmíš..”… alkohol, cigarety, sladkosti, určité druhy potravin a masa – zakázáno – samozřejmě! A mileráda jsem se všeho na těch pár dní vzdala.
Po těchto pohodových dnech následovaly první procedúry. Výplachy očí olejem, proplachování dutin olejem, olejové klystýry a navozené zvracení. U toho bych se ráda pozastavila.

Očista mlékem

Normálně vás ráno namasírují, strčí na 20 minut do páry a pak vás donutí vypít tolik teplého mléka, že se vám z toho dělá špatně. Když jsem to viděla ve škole na videu, divila jsem se, proč se ti lidé tak strašně potí. Tady jsem to pochopila. To byla taková dřina! Když jsem vypila asi dva litry mléka, dostala jsem nějaký drink z bylinek, který vyvolal okamžité zvracení. Cílem této metody je vyčištění záhybů žaludku, ve kterých se uchovávají nestrávené zbytky potravy a mohou způsobit různá onemocnění. Jelikož jsem opravdu slaboch na žaludek, trvalo mi to celý den a noc, než se mi žaludek uklidnil a zvracení se ustalo. Velmi vhodné pro ty, kteří by chtěli nějaké to kilčo zhubnout, protože k jídlu vám na příkaz lékaře dva dny prostě nic kromě vývaru a suchého chleba nedají!
Kúra končí uklidněním celého procesu a přípravy na návrat do normálu. Opět pomocí různých bylinek a čajíků.

A výsledek?

Po pobytu na Srí Lance, kde jsem každý den cvičila jógu a meditovala s guru Sarathem, jsem se cítila jako znovuzrozená. Má kolegyňka a “spolutrpící” měla po návratu nejlepší krevní testy za posledních 15 let a to ve věku 52 let. Vyčistí se tím nejen tělo, ale i mysl. Celý svět vám přijde najednou krásnější, milejší. Nástup neuvěřitelné energie, elánu do života a optimismu je odměnou za těch pár nepříjemných procedur doprovázených velmi příjemnými masážemi a voňavými koupelemi v neckách.


Autor: Hana Lang