Přejídání – viníkem je stres i emoční a psychická nerovnováha

Přejídání je v současnosti bohužel poměrně běžný fenomén ve většinové populaci, který vede k nadváze, obezitě i ke specifickým nemocem a zdravotním obtížím. Nejčastějšími důvody k přejídání jsou jakékoliv stresové situace, i psychická a emoční nevyrovnanost. Jak přejídání řešit, a jaké kroky podniknout ke zdravému stravování? Dozvíte se o nich v tomto článku.

Přejídání nezdravým jídlem – emoční přejídání, bolest břicha při přejídání

 

Přejídání má základ v emocích

U mnoha lidí trpících přejídáním se jedná o dlouhodobý problém, někdy i celoživotní. Čím déle přejídání trvá, tím těžší je pak se ho zbavit. Jídlo je totiž v tomto případě využíváno jako prostředek, který umožňuje utlumení, navozuje příjemné pocity, uklidnění.

Přejídání (někdy také emoční přejídání či záchvatovité přejídání) můžeme definovat jako nadměrný příjem jídla za účelem (ne)řešení svých osobních problémů a stresových situací. Vážnější formy přejídání můžeme zcela jednoznačně označit za poruchy příjmu potravy a jsou pro celkové zdraví člověka velmi nebezpečné.

 

Žena a přejídání nezdravými jídly – koblihy

Charakteristiky přejídání:

  • za velmi krátký čas člověk zkonzumuje velké množství jídla (kaloricky třeba tolik, kolik normální člověk sní za celý den)
  • člověk si nemůže pomoct, a má nutkání sníst vše, než již nemůže sníst cokoliv dalšího nebo se mu z nadměrné konzumace jídla dokonce udělá špatně
  • při konzumaci velkého množství potravy cítí pocity uvolnění, štěstí, díky jídlu odkládá řešení osobních problémů, zapomíná na ně
  • ve většině případů se člověk přejídá nezdravými jídly – smaženými jídly, jídly konzervovanými, přesolenými, mastnými, jídly umělými s nadbytkem rafinovaného cukru

 

Tušíte správně, že člověk trpící přejídáním na sebe plete velmi silný bič a zadělává si na velké problémy. Přejídáním si totiž navodí pouze krátkodobé potěšení v průběhu samotného jedení, které navíc bývá velmi chaotické, zkratkovité, záchvatovité, ale ihned poté je sužován výčitkami, cítí se přeplněn nebo na sobě pociťuje škodlivé účinky některých potravin, například alkoholu, umělého cukru, stimulantů v jídlech nebo dokonce alergenů, je-li alergický na určitou potravinu. Takový člověk se tedy stává na jídlu závislý, a v tomto smyslu se nijak neliší od závislého na alkoholu nebo na jiných nebezpečných látkách. Po krátkodobé úlevě přichází vystřízlivění a nutkání navodit si stejný pocit znovu, v tomto případě dalším jídlem...

 

Jak se zbavit přejídání

Naprosto klíčové je zjistit přesnou příčinu, proč se daný člověk přejídá, co je pro něj spouštěcím mechanismem. U každého je to něco jiného. Někdo řeší jídlem velmi psychicky náročnou a stresující práci či studuje náročnou vysokou školu. To nemusí být tím prvotním problémem vedoucím k přejídání, častěji to je strach ze selhání, co na to řeknou rodinní příslušníci, přátelé, blízcí. Jinému vadí toxický partnerský vztah, nebo trauma, které prožil a neustále se mu pocity z něj vrací. Při cestě za vyřeším tohoto problému je tedy nutné řešit:

  • 1. Zjištění, proč se přejídá.
  • 2. Najít jiné způsoby, jak se uvolnit, a jak stresové situace řešit.
  • 3. Nově si krůček po krůčku osvojit zásady správného stravování.

 

Přejídání - nezdravá strava z fast foodu

 

Jedná se o spoustu práce a není žádnou ostudou požádat o pomoc, naopak. Je to jedna z klíčových věcí, která může pomoci z bludného kruhu přejídání ven. Je velmi užitečné řešit přejídání s psychologem, nutričním terapeutem nebo jiným odborníkem.

 

Tipy pro zdravé stravování směrem k řešení problému s přejídáním

Pokud si člověk sám nebo s pomocí odborníka uvědomil hlavní spouštěče přejídání, je možné efektivně přistoupit i ke kompletní změně stravovacích návyků směrem k protizánětlivé, energeticky výživné stravě, plné makro i mikro živin. Následující pravidla však neplatí jen pro ty, kteří se s přejídáním potýkají, ale i pro všechny ostatní – jsou to univerzální tipy pro zdravý jídelníček obecně.

 

1. Zaveďte si jasný denní režim či plán dne a vyhraďte si na všechna jídla konkrétní čas

Pravidelnost je základem úspěchu. Jezte 3x–5x denně, menší porce. Kvalitně se nasnídejte tak, abyste necítili pocity hladu v průběhu dne. Na svačinky si dávejte jen ovoce či zeleninu, která vás zasytí, a odvede vaši pozornost od nezdravých zákusků, chipsů, a dalšího...

 

2. Mějte u jídla vždy klid – jezte pomalu, vychutnejte každé sousto

Pokud máte již stanoven přesný čas, kdy budete jíst, můžeme přejít na další bod. (Pro člověka trpícího přejídáním je tento tip naprosto nejdůležitější.) Na jídlo si udělejte čas, jezte pomalu, všechna sousta pořádně rozžvýkejte a vychutnejte. Proces trávení začíná už v ústech, tzn. jak dobře rozkoušete potravu, tak dobře ji poté strávíte. Dejte si i pozor na to, abyste měli při jídle stroprocentní klid. Vypněte televizi, nekoukejte na mobil. Díky těmto doporučením toho již nesníte tolik, protože pocit zaplněného žaludku či zasycení přichází až po dvaceti minutách.

 

jablka, hrušky, potraviny zdravé

3. Jídlo nám umožňuje kvalitně žít, proto dopřejte svému tělu jen kvalitní jídlo plné vitální energie a živin

Zapomeňte na všechny fast foody, poživatiny a otraviny. Vždy dejte přednost surovinám, potravě v přirozeném stavu, z kterých si sami vařte zdravá a chutná jídla. Upřednostňujte suroviny čerstvé, od lokálních prodejců, v bio kvalitě. Nechte, aby jídlo bylo vašim skutečným lékem, které vás vyživuje na všech úrovních, a ne, aby bylo jedem. Sami si otestujte, které potraviny vám dělají dobře, experimentujte. Takto kvalitní základní potraviny mají také jeden "vedlejší" efekt – neobsahují žádné nebezpečné stimulanty a tudíž nevyvolávají touhu k přejídání.

 

4. Omezte příjem nezdravých cukrů

Lidé trpící přejídáním mají hodně rádi vše sladké – slazené nápoje, limonády, moučníky, sladké pečivo – tomu všemu byste se měli vyhnout i vy.

 

5. Zvyšte příjem kvalitních bílkovin a tuků

Bílkoviny jsou nezbytné pro správnou tvorbu a k udržení svalové hmoty a regeneraci tělesných tkání. Bílkoviny také dodají pocit nasycení, takže mají v jídelníčku důležité místo. Upřednostňuje kvalitní zdroje bílkovin jako jsou ryby, kvalitní hovězí maso, oříšky a semínka.

 

TISSO_Naturprodukte_Pro-Amino-Spezial

Kvalitním zdrojem rostlinných proteinů je produkt Pro Amino Spezial.

 

Tuky jsou další důležitou složkou potravy, která zajišťuje vyšší pocit zasycení, navíc jsou tuky nepostradatelnými pro správnou funkci nervového systému. Dbejte na vyvážený příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin vůči omega 6. Dopřát si můžete kvalitní a zastudena lisované rostlinné oleje (olivový olej, lněný olej, kokosový olej), mořské ryby (hlavně losos, makrela), vejce, rozmletá lněná semínka, avokádo, některé druhy oříšků.

Naopak se vyhněte všem ztuženým, již průmyslově zpracovaným trans-tukům, které jsou pro naše zdraví velmi škodlivé.

 

TISSO_Naturprodukte_Pro-Omega-Ultra

 

Kvalitním zdrojem omega 3 tuků je olej z tresčích jater v produktu Pro Omega Ultra

 

6. Dbejte na správný pitný režim

Vypijte denně 2–3 litry vody podle vaší tělesné konstituce a podle fyzického pohybu. Upřednostňujte výhradně obyčejnou vodu, minerální vodu či bylinné čaje. V co největší míře se vyhněte alkoholu a omezte i konzumaci kávy na maximálně jeden šálek denně. Jistě znáte známé rčení "hlad je převlečená žízeň". Správný pitný režim Vám tedy pomůže rovněž zvýšit pocit nasycení.

 

Bonusový tip: Nechte si udělat test potravinové intolerance

U lidí trpících přejídáním je riziko, že konzumují nadměrné množství určité potraviny, například pšenice obsahují lepek, nebo mléčných výrobků, které u nich vyvolávají potravinové alergie. Každá alergie znamená další probíhající zánět v těle, který se v dlouhodobém měřítku negativně projeví na zdraví. Při sestavování nového jídelníčku byste se měli soustředit na to, aby těchto potravin s vysokým alergizujícím potenciálem bylo co nejméně. A to můžete efektivně a velmi přesně zjistit z testů potravinové intolerance. Podívejte se na testy ImuPro, které prodáváme zde na eshopu. Popřípadě je možné se objednat v našem nutričním centru Mitolife v Praze pro osobní vyšetření alergií na potraviny.

 315_imupro-starter-22-potravin

Kupte si test potravinové intolerance ještě dnes a odhalte možnou příčinu Vašich potíží.

 

Pečujte o své tělo a dodávejte mu kvalitní jídlo, abyste mohli spokojeně a šťastně žít. Nenechte, aby vás jakékoliv problémy dovedly k přejídání, protože pak může trvat velmi dlouho se z tohoto bludného kruhu vymanit. Buďte k sobě ohleduplní, láskyplní a dovolte, aby se jídlo skutečně stalo vašim lékem, pomocníkem, strážcem vašeho drahocenného zdraví.