Proč mi nejde zhubnout? Zkuste pravidelnou sportovní aktivitu.

Všechno v životě a ve zdraví obzvlášť má souvislost se vším :-). Důvodů, proč vám nejde zhubnout, může být mnohem více, zpravidla je jich několik, které se na sebe nabalují a vzniká efekt sněhové koule. Každopádně tím základním pilířem správně fungujícího metabolismu však byl a vždycky bude pravidelný pohyb.

proc-nejde-zhubnout-zkuste-sport-970x647

Proč je potřeba se pravidelně hýbat?

 • redukujete stres a únavu
 • načerpáte novou energii
 • nastartujete metabolismus a zbavíte se kil navíc
 • hlubokým dýcháním čerstvého vzduchu okysličíte všechny buňky v těle – příjem dostatečného množství kyslíku je pro zdraví naprosto stěžejní (pokud sedíte celý den ve vydýchané kanceláři, jdete domů rušnými ulicemi a jste doma za zavřenými okny, je potřeba s tím něco dělat)
 • zlepší se vám nálada
 • pohyb může být i prostředkem k socializaci – potkáte se s novými zajímavými lidmi
 • budete uvolněnější, efektivnější, vyrovnanější, šťastnější

Jste často ve stresu? Využijte sportování jako nástroj k jeho odbourání.

Máte-li náročnou práci plnou stresu (manažeři, lékaři, podnikatelé, …), do vašeho těla se vyplavuje spousta stresových hormonů, které organismu pomáhají krátkodobě zdolat těžký úkol, ale při dlouhodobém působením jsou pro naše zdraví značně negativní. A právě pohyb je skvělým nástrojem k tomu, abyste tyto nahromaděné stresové hormony odbourali. V tomto ohledu je výhodné sportovat spíše k večeru či odpoledně po práci, kdy toho máte pravděpodobně „plno“. Díky pohybu zároveň dochází k vyplavování endorfinů, pocitů štěstí, takže zvládnete dvě mouchy jednou ranou – zbavíte se stresu a budete šťastní 🙂 Co může být lepšího? Hubnutí je jen přirozeným vedlejším efektem.

Pokud jste v permanentním stresu, hrozí vám mnohem větší riziko srdečních a oběhových chorob, poruch metabolismu spalování tuků a cukrů, rychleji stárnete a chronickou únavu se marně snažíte přebít stimulanty jako je káva a cigarety. Je čas na změnu – přehodnoťte svůj životní styl a ať se pohyb stane jeho důležitou součástí.

Pozor – všeho s mírou aneb není pohyb jako pohyb

Sportováním mám samozřejmě na mysli jakoukoli přirozenou pohybovou aktivitu při nízké intenzitě. Třeba čtyřicet minut až hodinku, záleží na dané aktivitě. Může se jednat o velmi (velmi!) pomalý běh – jogging, rychlejší procházku se psem, vyjížďku na kole v přírodě, jógu, práci na zahrádce apod. Cílem je se dostat na příjemnou tepovou frekvenci zhruba 60–75% z maximální tepové frekvence, kdy dochází k nejefektivnějšímu spalování tuků – a tedy ke zdravému přirozenému hubnutí. Zároveň je tato intenzita poměrně nízká, takže vás zbytečně nevysílí a nevystaví naopak ještě většímu stresu. Maximální tepovou frekvenci si můžete lehce spočítat – samozřejmě velmi orientačně – tím, že od čísla 220 odečtete váš věk.

Za přirozené sportování rozhodně nepokládám běhat či jezdit na kole hodiny a hodiny každý den, to akorát může vést k naprostému vyčerpání. Je potřeba udržovat ve všem rovnováhu. Nezapomeňte totiž, že při sportu se kromě odbourání stresových hormonů do svalů vyplavuje kyselina mléčná, kterou pak musíme také odbourat. Čím je aktivita náročnější a delší, tím se vyplaví kyseliny mléčné více, a tím je zapotřebí více regenerovat. Po sportovní aktivitě vždy musí následovat regenerace!

Jaký sport si vybrat?

Je důležité zvolit si takový sport, který vás bude bavit. Jen tak u něj vydržíte. A také je potřeba typ sportu a hlavně intenzitu volit s ohledem na věk, kondici, časové možnosti a taky počasí. Nepůjdu třeba běhat v minus dvaceti, místo toho si dám lehké cvičení s vlastní vahou doma.  A ideálně jednotlivé aktivity střídat, protože tím komplexně posílíte celé tělo a nevzniknou žádné nežádoucí svalové disbalance.

Ideální aktivity nejen pro hubnutí

 • lehký běh
 • rychlý chůze
 • plavání
 • posilování s vlastní vahou
 • jóga
 • týmové hry – jsou velmi zábavné a člověk se při nich odreaguje nejvíce (tenis, fotbálek, tanec)

Přišli jste díky článku na to, proč vám nejde zhubnout, a že může být důvodů mnohem více? Pokud chcete poradit, neváhejte se na mě kdykoliv obrátit a navštivte mě v mojí nutriční poradně, najdeme řešení :-).