Pro zdravé hubnutí je důležitý pravidelný pohyb

To, že je pohyb velmi důležitý pro naše zdraví a potažmo pro štíhlou postavu, je dobře známé. Já bych se zde ráda zaměřila hlavně na to, jaký pohyb a hlavně proč se hýbat.

6-duvodu-proc-se-ti-nedari-zhubnout38-461x326

Pohyb pomáhá rozproudit často podceňovaný lymfatický systém

Většina lidí si pohyb představuje jako sport v jakékoli podobě. Za hlavní důvod pro sportování je považováno spalování kalorií a zpevňování postavy. Nebo rehabilitace poškozeného pohybového aparátu při bolesti v zádech nebo rekonvalescenci po operacích

beh-297x446

Pohyb, o kterém píšu v tomto článku, však chápejte jako pohyb, který je nezbytný pro proudění tekutin ve vašem těle. Pohyb je totiž mnohem více než zábava při sportu a odreagování se od každodenního stresu. Pohyb je jako turbína pro náš organismus, která umožňuje, aby mohl být pravidelně čištěn.

Funkce některých orgánů nebo orgánových struktur jsou na pohybu naprosto závislé. Mezi takové patří například lymfa.

Lymfa je otevřený systém drah, který má za úkol odvádět látky z mezibuněčných prostor a ze střev do krevního oběhu, a cestou vše vyčistit v chemických čističkách, lymfatických uzlinách. Lymfa ovšem nemá žádné svaly. Pohání ji svalstvo hladké a kosterní, tlukot srdce, peristaltika střev a dýchání. Vaše tělo se tímto způsobem průběžně čistí od toxických látek. Můžete si to představit jako drenážní systém vašeho organismu. Pohybem tak umožňujete a podporujete tok lymfy ve svém těle.

Pohyb výrazně usnadňuje práci střevům, protože podporuje peristaltiku střev

Dalším důvodem proč je potřeba se hýbat, je peristaltika střev. Sedavá práce, úzké kalhoty, nedostatek pohybu a samozřejmě špatná strava způsobují, že se naše střeva málo hýbou.

belly-2354_1920-461x307

Potrava, kterou přijmete, se ve vašem žaludku rozmělní na kašičku, která je předávána do dvanácterníku a dál do tenkého střeva. Tady se houpe tam a zpátky, aby se mohla strávit a vstřebat. Neprochází vámi jen jedním směrem ven. Míchá se ve střevech, jako když mícháte maltu. Tam a zpět a tam a zpět. Tento pohyb umožňuje tzv. peristaltika střev a tím zaručuje, že opravdu vše, co sníte, bude stráveno a vstřebáno.

Pozor na zakyselení příliš intenzivním sportováním

Důvod, proč se vám možná nedaří zhubnout, nemusí být způsoben nedostatkem pohybu, ale jen jeho nesprávnou intenzitou. Vysoký tep a moc těžké cvičení na začátku způsobí zakyselení organismu, čímž se stupňuje toxicita a cíl se vám vzdaluje.

Ideálním pohybem na začátek je proto chůze, lehký běh, bouncing, skákání na trampolíně, ale také třeba lymfatické masáže.