Střevní mikrobiom – hubnutí závisí na zdraví střev

Snažíte se, jíte správně, sportujete, máte svou psychiku nastavenou správným směrem k hubnutí a stále nic? Jedním z častých důvodů, proč se vám možná nedaří zhubnout, může souviset s „nepořádkem“ ve vašich střevech. Přesněji s narušením střevního mikrobiomu. Proč je právě střevní mikroflóra pro hubnutí tak důležitá?

6-duvodu-proc-se-ti-nedari-zhubnout18-461x326

Jak ovlivňuje mikrobiom hubnutí? Jak mohou špatné bakterie ve střevech bojkotovat všechny snahy o hubnutí?

Určitě vám něco říká slovo mikrobiom. Je již vědecky dokázané, že mikrobiom ovlivňuje naši váhu. Tento fakt potvrzuje řada studií. K nejznámější studii v této oblasti patří studie provedená na myších. Přišlo se na to, že vykrmená myš s poškozeným mikrobiomem při podávání nízkokalorické stravy nemohla zhubnout! A naopak druhá myš s udržovaným a zdravým mikrobiomem zhubla na svou původní váhu.

Nedostatečná pestrost mikrobiomu vede k problémům s nadváhou

Jedním z problémů souvisejících s nadváhou může být nedostatečná pestrost střevního mikrobiomu (nedostatečná diverzita). V takovém případě nemáteve svém střevě tolik druhů bakterií, kolik potřebujete pro jeho správné fungování, a vzniká nerovnováha mezi „hodnými“ a „zlými“ bakteriemi.

Nerovnováha mezi zastoupenými druhy bakterií

Naše střevní flóra je extrémně bohatá a bakterií v našich střevech máme minimálně tolik, kolik je buněk v našem těle. S těmito mikroorganismy žijeme v mírumilovné symbióze. Tak jak ony prospívají nám, tak my prospíváme jim. Pokud je vše v pořádku a v našem střevě je dostatek těchto hodných bakterií, hovoříme o střevní symbióze.

Ve střevě se ale mohou objevovat i špatné bakterie, které našemu zdraví neprospívají a mohou nám škodit. Je-li takových bakterií příliš, je narušen rovnovážný poměr mezi hodnými a škodlivými bakteriemi a dochází k problematickému stavu zvanému střevní dysbióza.

Kde se škodlivé bakterie znemožňující hubnutí berou?

  • Přemíra konzumace cukru, sladidel, bílé mouky, mléčných produktů, špatných tuků, konzervačních látek a jiných aditiv ve stravě,
  • hormony, léky a antibiotika podávaná na léčbu různých onemocnění nebo spojená s chovem zvířat a pěstováním obilí či zeleniny…

To vše vážně narušuje váš střevní mikrobiom. Tyto a různé další látky škodí hodným bakteriím a naopak napomáhají množení patologických kmenů bakterií.

Je nutné si uvědomit, že pokud nefunguje správně vaše trávení, vstřebávání živin a vylučování, pak nemůže fungovat nic ostatního. Ani hubnutí, které je na stavu střev přímo závislé!

Jak podpořit svůj mikrobiom a nastartovat proces hubnutí?

Pokud chcete mít štíhlou postavu a pevné zdraví, pak musí být zdravé vaše bakterie. Jsou to vaše nejbližší domácí zvířátka, o které je důležité pečovat s láskou a porozuměním. 🙂 Stav vašich střev můžete ovlivnit zejména správně nastavenou protizánětlivou stravou a užíváním přírodních doplňků stravy s probiotiky.