Vitamín C

Chcete být zdraví, svěží, vitální, optimističtí? Chcete se zbavit chřipky a nachlazení? Chcete si uchovat mladistvý vzhled a jiskru v očích? Pomůže Vám v tom právě vitamín C.

Vitamín C, zvaný také kyselina askorbová, je možná nejgeniálnějším vynálezem přírody. Díky němu se stává život a pohyb vůbec možným. Čím je zvíře či člověk aktivnější a dynamičtější, tím větší je jeho spotřeba. Na olympijských hrách výživných látek by vitamín C obdržel jednoznačně zlatou medaili. Je to zkrátka ta nejúžasnější molekula na naší planetě.

Podpora imunity v dobách chřipek a nachlazení

Vitamín C má v našem organismu dvě základní funkce – podporu imunity a stabilizaci naší psychiky.

Vitamín C významně pomáhá v období snížené obranyschopnosti organismu a zlepšuje imunitu – chřipka a nachlazení nemají šanci. V našem imunitním systému je nepřítelem všech původců chorob, parazitů, bakterií, mikrobů, ale především volných radikálů.

caj-zima-970x646

Vitamín C je významným antioxidantem. Volné radikály způsobují naše stárnutí a vnášejí do našeho těla smrt. Proti vitamínu C nemají ale žádnou šanci, čímž se tento machr dostává do pozice elixíru věčného mládí. Víte, že přirozené stáří buněk je 120 let? Toto je náš reálný věk, kterého se můžeme lehce dožít. Pokud ovšem s naším organismem nezacházíme jako s onucí.

Dobrá nálada, adrenalin i spalování tuků

Být vitální a optimistický je naprosto normální záležitost.  Každé ráno bychom se měli probouzet s dobrou náladou a pozitivními vyhlídkami do nového dne. Pokud se ráno probouzíme se špatnou náladou, negativními myšlenkami a unavení, není něco s biochemickými procesy v našem mozku a nervové soustavě v pořádku. I v tom má prsty náš suverén vitamín C. Podílí se na tvorbě desítek důležitých hormonů. Pro příklad můžeme uvést hormony slinivky břišní, sexuální, stresové a růstové hormony. Vitamín C je důležitý pro syntézu adrenalinu, nodrenalinu,  dopaminu a serotoninu v našem mozku. Hraje významnou roli při syntéze aminokyselin jako např. L-thyrosinu, který je výchozá látkou pro thyroxin – hormon štítné žlázy. Společně s niacinem (vitamínem B3) a vitamínem B6 řídí vitamín C produkci L-carnitinu, který je potřebný při spalování tuků ve svalech ale zároveň velmi důležitý pro správnou funkci mitochondrií a ochranu mitochondriální ochrany.


 

Přírodní vitamín C od společnosti TISSO je vyrobený podle přírodních zákonitostí a proto ho najdete v kombinačním preparátu spolu s polyfenoly a flavonoidy z přírodních zdrojů jako je acerola, datle, fíky, šípek, černý rybíz, borůvky a rakytník.

TISSO_Produktbild_VitaminC


Krása a štíhlá postava

Vitamín C aktivně a efektivně pomáhá při léčbě křečových žil a hemeroidů, snižuje tvorbu vrásek a vyhlazuje a zpevňuje stěny cév v našem těle. Kromě toho se podílí na syntéze carnitinu z aminokyseliny lysinu. Carnitin je taxi mastných kyselin. Vyzvedává si je z krve a odváží je ke spálení (oxidaci) k jednotlivým buňkám ve svalech.  K tomu všemu jsou zapotřebí stresové hormony. A vida, opět je zde náš hráč. Jen za přítomnosti vitamínu C mohou být tyto hormony vyloučeny a celý proces spalování tuků tak může začít. Tímto se stává vitamín C i vítězem mezi všemi „zeštihlovači“.

Kde „céčko“ najdeme?

V rostlinách se vitamín C vyskytuje v kombinaci s bioflavonoidy. To jsou látky patřící mezi rostlinné sekundární látky, mají ochrannou a antioxidační schopnost a velmi dobrý vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy. Rostlinám propůjčují jejich nádherná zabarvení. Bioflavonoidy chrání vitamín C před předčasným znehodnocením  a zvyšují tím jeho účinnost až 20 krát. Kdo tedy sní celý citrón i s dužinou, namísto jen podávaného džusu, zvýší si účinnost vitamínu C dvacetinásobně.

Dávkování vitamínu

Je naprosto nemožné určit přesnou dávku vitamínu C. Každý jsme jiný a máme jiný životní rytmus. Již na začátku jsem se zmínila že, čím aktivnější jsme, tím větší máme jeho spotřebu. Kuřáci by si měli dávat velký pozor. Každá cigareta ukradne organismu 30 mg (některé zdroje uvádějí i 100 mg!) vitamínu C. Každý výbuch agrese, žárlivosti nebo beznaděje spotřebuje během 20 minut 300 mg tohoto vitamínu. Důležité je proto flexibilně reagovat na životní styl, který vedeme a podle toho zvyšovat či snižovat příjem vitamínu. Tabulky udávají doporučenou dávku 60-80 mg denně. S tímto by nevydržel ani jedinec žijící ve věčném blahu na pohádkovém ostrově uprostřed Karibiku.
Vitamín C není jedovatý, přijmete-li ho hodně, bude do 24 hodin naším organismem vyloučen. Předávkování nehrozí, proto je možné si dávkování v klidu vyzkoušet a přijít si na své vlastní individuální dávkování. Samozřejmě hraje i velkou roli způsob stravování a životní styl, především jak bohatý je náš jídelníček na čerstvé ovoce a zeleninu a jak velkou stresovou zátěž máme během dne.

Co vše vitamín C v našem těle ovlivňuje?

 • imunitní systém
 • látkovou výměnu vápníku
 • vazivovou tkáň
 • stěny cév
 • dásně
 • spalování tuků
 • pevnou, hladkou pokožku
 • pevné vlasy
 • zrak
 • pozitivní myšlení a dobrou náladu
 • zdravé nervy
 • schopnost soustředit se
 • zdravý spánek
 • zdolávání stresu

Co jste možná o vitamínu C nevěděli?

 • představuje důležitý koenzym pro propyl-hydroxylázu – tento enzym je potřebný pro biosyntézu kolagenu
 • nedostatek vitamínu C vede k nižší aktivitě propyl-hydroxylace a lysyl-hydroxylace, což vede k nestabilitě kolagenu
 • známá nemoc z nedostatku vitamín C jsou kurděje
 • vitamín je rovněž koenzymem při hydroxylaci steroidů
 • hraje úlohu při stavbě aminokyselin
 • dále je nezbytný při přeměně dopaminu na noradrenalin, v metabolismu cholesterolu a biosyntéze karnitinu (společně s vitamínem B6 a niacinem)
 • Usnadňuje vstřebatelnost železa ve střevech

TISSO_Produktbild_VitaminC

Přírodní vitamín C od společnosti TISSO je vyrobený podle přírodních zákonitostí a proto ho najdete v kombinačním preparátu spolu s polyfenoly a flavonoidy z přírodních zdrojů jako je acerola, datle, fíky, šípek, černý rybíz, borůvky a rakytník.