Leaky gut syndrom (propustnost střev) a zánětlivé onemocnění střev

Když se mikrobiom střev dostane do nerovnováhy, může vás trápit nadýmání, průjmy, zácpy, nafouklé břicho, pálení žáhy... Takové potíže rozhodně nejsou ve zdravém organismu normální! I když se s podobnými potížemi mnozí naučili žít a považují je za běžnou součást života, je potřeba je vnímat jako symptomy nabouraného zdravotního stavu, které je potřeba řešit.

Za vše mohou patogenní kmeny bakterií, které působí korozivně a postupně narušují střevní sliznici. Buňky zdravé střevní sliznice k sobě těsně přiléhají a vytvářejí tak přirozenou bariéru proti škodlivým látkám a nestráveným zbytkům potravy, které nemají v našem organismu co pohledávat. Při narušení střevní sliznice dojde k povolení pevných vazeb mezi buňkami, střevo se stává propustným („leaky gut syndrom“) a do těla začnou proudit toxické látky.

Leaky gut - syndrom propustného střeva

Střevo jako metafora potrubí

Představte si, že střevo je potrubí na odpad ve vašem bytě nebo domě. Tyto trubky mají za úkol odstranit všechny odpady vzniklé každodenním užíváním: výkaly, špínu ze sprchy, vodu z pračky... Pokud by se zanedbala údržba takového potrubí a by bylo vystaveno nepříznivým vlivům, tak dříve či později zpuchří a začnou se v něm objevovat trhliny.

Potrubí začne pomalu prosakovat do stěn vašeho obydlí. Je dost možné, že o tom nějakou dobu ani nebudete vědět, ale ve stěnách už všechny nečistoty začnou zahnívat. Najednou ale prosákne toxický odpad do místností a páchnoucí výpary a špína se začnou hromadit v obývacím pokoji, ložnici, kuchyni, …

 

Po těle se ze střev šíří záněty

Jakmile je sliznice narušená, začíná tu docházet k zánětům, které z lokálního přerůstají v systémový zánět celého organismu. To je jedna z významných příčin nadváhy a zároveň řady zdravotních potíží. Mimo jiné vedou tyto záněty i k potížím se štítnou žlázou.

Leaky gut syndrom neboli propustnost střevní sliznice byla prokázaná u všech pacientů trpících hypofunkcí štítné žlázy. Zdraví našich střev má tudíž kromě jiného velký vliv i na hormonální rovnováhu našeho organismu.

Jak si lze pomoci a vyvarovat se leaky gut syndromu či některému ze zánětlivých onemocnění střev?

 

Udržujte své střevo bez zánětu protizánětlivou stravou

Vedle všech škodlivých vlivů a potravin, které narušují střevní sliznici a způsobují zánět (lepek, bílá mouka, bílý cukr, špatné tuky, …), existují také potraviny, které střevu prospívají. Jsou to potraviny, které jsou vhodnou protizánětlivou stravou pro hodné probiotické bakterie ve vašem střevě.

Nezapomínejte ani na správný pitný režim!

 


Vyzkoušejte probiotické a prebiotické výživové doplňky

 

Pro Basan

TISSO_Produktbild_Basan

 

Probiotický přípravek s mikroorganismy a vlákninou.

 

Pro Em San

TISSO_Naturprodukte_Pro-EM-san

 

Tento přírodní výživový doplněk obsahuje 31 kmenů příznivě působících mikroorganismů.

 

 

Velmi dbáme na to, aby kvalita těchto produktů byla co nejvyšší. Garantujeme jasné složení a původ. Jsou to stoprocentně přírodní prostředky, které neobsahují geneticky modifikované suroviny, pesticidy a jiné škodlivé látky jako lepek, umělé přísady, konzervační látky, aromata či barviva.

 

Poprvé publikováno: 20. 6. 2017