Detoxikace jater a celého organismu – kdy je čas na detox?

Každý z nás je odlišný a proto i přístup k detoxikaci musí být individuální. I přesto se vám zde pokusíme alespoň nastínit, jak a kdy je na detoxikaci jater a celého organismu nejlepší čas. Ale není nutné se jej držet za každou cenu 1:1.

Pokud vám cokoli nebude vyhovovat nebo ucítíte, že to zkrátka není ono, je vždy lepší zvolit cestu menší změny než stresu a nepohody.

detoxikace-organismu-zdrava-vyziva

 

Kdy je správný čas na detoxikaci?

Pro detox se rozhodujte vždy, když se začínáte cítit unavený/á, nemáte dostatek energie, tak nějak vás nic nebaví a neskáčete jako gumídek :-).

Pravý čas na detox nastal, pokud ...

  • se necítíte být úplně „fresh“, ať už po fyzické či psychické stránce (únava, bolesti hlavy, rozmrzelost, nedostatek energie, trávicí potíže, vyrážky, ...)
  • chcete podpořit svou imunitu před náročným obdobím (zimní měsíce, očekávaný stres v práci, závody, zkoušky, ...)
  • máte pocit, že „na vás něco leze“ a chcete nastartovat přirozené léčebné procesy (lehké nachlazení, začínáte kašlat, spouští se vám rýma, ...)

 

Jaký detox si vybrat a jak má být dlouhý?

V chladnějších obdobích je lepší si vybrat vyživující detoxikační kúry. V období jara a léta si lze naopak zvolit opravdu lehoučké očisty nebo půsty. Klidně bez olejů a plné ovoce a čerstvé lehké zeleniny.

Mnoho z nás už své tělo zná a ví, jak funguje, proto si necháváme na očistu tolik času, kolik aktuálně cítíme, že potřebujeme. Někdy se člověku z kúry nechce tak rychle odejít, jindy je rád, že má týden za sebou a těší se už na „normální“ jídlo.

Pokud s detoxikacemi teprve začínáte nebo je neprovádíte pravidelně, je moudré volit nejprve kratší a méně razantní formy. A to hlavně proto, že nechcete uvolnit příliš velké množství toxinů. Pro organismus by to byla zbytečná zátěž, detox by nebyl příjemný a výsledný efekt by mohl být paradoxně horší než při lehčí očistě.

Kdy s detoxikací začít?

S detoxem začněte pouze v případě, že se vám do něj chce a cítíte se na to. Rozhodně není dobré začínat s očistnou kúrou uprostřed řešení těžkých stresových situací jako je například rozvod či změna pracovního místa.

Na detox by člověk měl mít čistou hlavu a možnost předpracovat si náročnější projekty, aby v týdnu detoxikace nebylo nutné řešit náročné otázky. Rodina by
měla být vstřícná a podporující.

 

Hlavně pohoda

Detoxikace je z velké části o psychické pohodě. Nemusíte myslet na jídlo a máte čas na sebe. Vezměte si na týden volno od každodenních starůstek. Nechte
to na ostatních nebo to nechte zkrátka ležet. Jděte se projít, najděte si čas na svůj zapomenutý koníček, přečtěte si v klidu knihu, zajděte si do divadla…
Prostě si na týden udělejte ráj na zemi! :-)

 

Je detox bezpečný?

Před tím, než se do detoxikace pustíte, je potřeba si uvědomit, jaký je váš aktuální zdravotní stav.

Například na chřipku a lehké nachlazení se krátký detox skvěle hodí. Během pár dní bez jídla se nemůže nic stát, organismus se nedostává do fáze hloubkového čistění a vy mu jen dodáte živiny a dáte prostor na léčbu. Pomáhá to dokonale.

Pokud ale zrovna řešíte vážnější zdravotní potíže, může být detoxikace nebezpečná. Vždy její podstoupení konzultujte s odborníkem a provádějte ji pouze pod jeho dohledem.

Do detoxikace se nepouštějte bez konzultace s odborníkem ani v době těhotenství či kojení!

 

Je vhodné detox podpořit výživovými doplňky?

Očistu organismu není problém provádět bez jakýchkoli výživových doplňků. Kvalitním výživovým doplňkem však můžete celý proces zefektivnit.

 


Můžeme vám doporučit produkty německé společnosti TISSO.

 

balicek-antioxidanty-enzymy_1

Výhodná nabídka – při koupi balíčku ušetříte 10%.
Balíček Antioxidanty a enzymy obsahuje Pro Sanatox, Pro Em San a Pro Intest.