Alergie na potraviny (1. díl) – vznik, průběh a důsledky alergií

V tomto seriálu na ploše několika článků vám přiblížíme problematiku alergií na potraviny, dozvíte se, v čem může test na intoleranci potravin ImuPro pomoci, a jaká dietní opatření jsou pro řešení možných problémů s alergiemi doporučována.

 

Abychom plně porozuměli alergii na potraviny, je třeba si vysvětlit, jak obecně alergické reakce v těle vznikají a jaké problémy tyto reakce dále způsobují.

Při alergii se náš imunitní systém nachází ve stavu zvýšené aktivity. Přitom naše imunitní buňky omylem zabíjejí přírodní látky. Jelikož některé imunitní buňky mohou nějakou látku odstranit jen jednou, protože při tom samy zaniknou, stravuje každá alergie části našeho imunitního systému. Alergie může mít vliv na celý metabolický systém těla.

 

Časté alergické obtíže

jarni-alergie

Bolest hlavy, únava, otupělost, slzící a svědící oči, senná rýma, astma, opakující se nachlazení, záněty mandlí a středního ucha, ucpaný nos, zánět dutin, svědivé i nesvědivé vyrážky (neurodermitis, ekzém, otevřené rány/praskliny na rukách, psoriáza), záněty kloubů, záněty střev a žaludku, žaludeční a střevní vředy, zažívací obtíže, jako jsou nadýmání, průjem, pocit plnosti, nafouklý žaludek, říhání, nepravidelná stolice a mnohé další. Patří sem i problémy s váhou.

Častou příčinou nadváhy tak může být porucha látkové výměny způsobená imunitními reakcemi (alergiemi) na potraviny. To se může týkat také lidí, kteří jedí jen jednou či dvakrát denně. Dalšími možnými obtížemi mohou být také chronická únava, otupělost a fyzická slabost.

Při alergii je imunitní systém jakoby zblázněný, protože bojuje i proti tomu, co musí být za normálních okolností ponecháno v klidu! Přitom jsou atakovány složky potravin (bílkoviny).

Naše imunitní buňky obvykle odstraňují viry, bakterie, plísně, parazity, toxiny atd. Paradoxní obranný proces vystupňovaný alergií není normální!

  

Průběh alergické reakce – v hlavní roli histamin

Dříve než větší imunitní buňky eliminují částečky potravy a jiné původce alergie, vyloučí malé imunitní buňky jednu látku, která silně rozšíří malé cévy. To je nezbytné, aby se velké imunitní buňky („požírající buňky“) mohly protáhnout krevním řečištěm a udělat svou práci. Tato látka se nazývá histamin a je to tkáňový hormon. Histamin je uvolňován během každé obranné alergické reakce. Histaminem se musíme zabývat, protože může na tělo působit mnoha škodlivými vlivy a protože pojmy „alergická obranná reakce“ a „uvolňování histaminu“ od sebe nelze oddělit.

Histamin nejen rozpíná malé krevní cévy, aby se velké imunitní buňky mohly protáhnout skrz cévní stěny. Stará se také o to, aby se tekutiny z krevních cév dostaly do tkáně. Tekutina váže původce nemocí nebo vetřelce a brání jejich pohybu a rozšíření po těle. To způsobuje otoky a tlak na nervy v daném místě. Tímto způsobem mohou vzniknout migrény (bolest poloviny hlavy) nebo bolestivá ztuhlost svalů v oblasti krku, šíje, páteře, stehen a adduktorů (myogelóza). Stejně se mohou někdy rozvinout také bolesti kloubů a neuralgie (revmatismus, ischias, lumbago, bolest trojklanného nervu).

intolerance-lepkuHistamin také může zvýšit vylučování žaludeční kyseliny a to může vést ke chronické gastritidě.

Křečovité stažení v trávicím traktu může vyvolat různé trávicí obtíže. Histamin také způsobuje spasmus bronchiální svaloviny. Výsledkem je dušnost až po astma a chronickou bronchitidu.

Histamin svědí!U mnoha svědivých kožních vyrážek hraje roli zvýšené lokální vyplavování histaminu. Příkladem je neurodermitida.

Histamin podporuje uvolňování adrenalinu. Adrenalin je hormon, který může způsobovat agresivní chování a stavy neklidu. Sem patří nervozita a záchvaty úzkosti a paniky. To se týká školních dětí s ADHD, nervózních lidí, kteří se nejsou schopni koncentrovat, dětí, které nedokážou sedět klidně v lavici, a těch, kteří hned vyletí jak čertík z krabičky, nebo nikdy nenacházejí klid.

Víte, že také existuje alergie na histamin a trpí jí stále více lidí?

 

Vliv alergie na potraviny na vznik či podporu  různých onemocnění

Histamin stimuluje také naši centrální nervovou soustavu. Víte, že téměř všechny naše orgány, například štítná žláza, srdce, plíce a jiné orgány, mohou být aktivovány, nebo utlumovány mozkem. Na základě našich zkušeností tak alergická onemocnění mohou podporovat celou řadu nemocí jako například:

  • Onemocnění v oblasti hlavy: bolesti poloviny hlavy (migrény), bolesti hlavy na čele, bolest hlavy z napětí, opakované záněty středního ucha.
  • Onemocnění dýchacích orgánů: chronický zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida), chronická rýma (rhinitida), senná rýma (polinóza), náchylnost k nachlazení, chronická bronchitida, bronchiální astma.
  • Onemocnění trávicího traktu: zánět střevní sliznice (gastritida), podráždění, záněty tenkého a tlustého střeva (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), průjem (diarea), zácpa (obstipace), střevní křeče s nepravidelnou stolicí (dráždivý tračník), nadýmání (meteorismus), zánět jater (hepatitida ne virového původu), chronický zánět slinivky břišní (pankreatitida), steatóza jater (steatosis hepatis).
  • Onemocnění kardiovaskulárního systému: poruchy srdečního rytmu (tachykardie, arytmie), vysoký krevní tlak (funkční nebo arteriální hypertenze), příliš nízký krevní tlak (hypotenze), otoky v oblasti očí, prstů, chodidel nebo kotníků (edémy), stavy vyčerpanosti (chronický únavový syndrom), křečovité stahy cév, Raynaudova choroba.
  • Kožní onemocnění: svědící, šupinatá, mokrá nebo suchá vyrážka na kůži (neurodermitida, psoriáza, anální ekzém, akné). U některých pacientů vede k tomu, že si kůži kvůli svědění rozškrábou. Příznaky se často zhoršují v noci, protože mohou být podporovány teplem v pokoji nebo posteli.
  • Onemocnění hormonálního systému: přílišná nebo nedostatečná aktivita štítné žlázy (hypertyreóza, hypotyreóza).
  • Onemocnění imunitního systému: slabá imunita, autoimunitní onemocnění (kdy imunitní systém ničí vlastní tělesnou tkáň).
  • Onemocnění ledvin a močového měchýře: záněty močového měchýře a ledvinné pánvičky (cystitida, pyelonefritida, glomerulonefritida).
  • Onemocnění pohybového aparátu: bolest kloubů nejasného původu („revma“), bolesti svalů (revmatismus měkkých tkání, fibromyalgie, myogelóza), záněty kloubů (polyartritida), chronická bolest zad v bederní oblasti (lumbago, ischialgie).
  • Alergická onemocnění: senná rýma (polinóza), astma, záněty spojivek (konjunktivitida), alergie na slunce.

 

315_imupro-starter-22-potravin

Test potravinové intolerance ImuPro byl vyvinut pro individuální zjištění potravinové nesnášenlivosti postupnou optimalizací Vašeho stravování – s cílem stabilního zlepšení zdraví. Test si můžete objednat v našem e-shopu a provést jej z pohodlí Vašeho domova.