Co na průjem a jak jej zastavit – přírodní látky proti průjmu

Průjem – jak jej zastavit, když se chce často na záchodTrápí vás jakákoliv forma průjmu? Ať už na cestách do zahraničí nebo i doma po snědení závadné potraviny či při nedostatečné hygieně?

Pokud vás průjem na dovolené nebo doma zastihne, není hned důvod k panice. Většina potíží ustoupí sama po dvou až třech dnech. Jen v těžších případech, kdy se objeví krvavé průjmy nebo dojde k narušení střevní sliznice a pokožky častým utíráním, je nutné vyhledat lékaře. Bakterie, původci infekčních průjmových onemocnění, se totiž mohou skrze oděrky dostat do krevního řečiště a napáchat ještě více škody.

Největším problémem při průjmových onemocněních bývá dehydratace organismu.

 

Co na průjem a jak jej zastavit?

1. Při průjmu je nezbytný dostatečný příjem tekutin a elektrolytů. Účinný elektrolytický nápoj si můžete v případě nouze připravit i sami.

2. Pracujte na zlepšení Vaší imunity a stavu střevního mikrobiomu, například přírodními doplńky stravy na střeva.

3. Zvýšit přísun ovoce a zeleniny pro jejich obsah rozpustné vlákniny.

4. Aby se patogenní bakterie nešířily dále, je vhodné si často mýt ruce tekutými antibakteriálními mýdly. Používejte rovněž hygienické ubrousky a dezinfekční spreje.

 

Pitný režim – pít dostatečné množství vody při průjmech a průjmových onemocněních1. Zvýšit pitný režim a příjem elektrolytů

Při průjmu je nezbytný dostatečný příjem tekutin a elektrolytů. Účinný elektrolytický nápoj si můžete v případě nouze připravit i sami.

Recept: elektrolytický nápoj proti průjmu – na jeden litr vody (balené nebo převařené) použijte následující suroviny:

  • 1/4 lžičky soli – chlorid sodný
  • 2 lžičky cukru či medu – glukóza
  • 1/4 lžičky prášku do pečiva – uhličitan sodný
  • 1/2 šálku pomerančového džusu nebo jeden rozmačkaný banán – draslík

 

Tento nápoj je vhodný pouze pro dospělé!

 

2. Užívat přírodní látky proti průjmu

Studie prokázaly, že užívání efektivních mikroorganismů pomáhá zkrátit délku a zmírnit závažnost infekčních průjmových onemocnění.

 

Balíček Střeva s vlákninou

 

Z našeho e-shopu doporučujeme kombinaci PRO EM SAN, PRO BASAN a PRO PRÄBIOMA v komplexním Balíčku Střeva s vlákninou. Obsahují potřebné efektivní organismy a pro podpůrnou léčbu průjmu se velmi osvědčily.

Probiotický přírodní doplněk stravy na střeva Pro Em San je tvořen 31 odlišnými kmeny vysoce dávkovaných, efektivních mikroorganismů a obsahuje 24 různých bylinných a rostlinných extraktů. Díky svému vysokému obsahu efektivních mikroorganismů je vhodnou podporou při všech onemocněních střeva, střevní sliznice a podobných obtíží. Aktivní mikroorganismy slouží k nastavení rovnováhy bakteriálního prostředí tlustého střeva a k podpoře regenerace a udržení zdraví střevní sliznice. A extrakty z bylin, hub a ovoce mají zklidňující účinky na střevní sliznici, působí protizánětlivě a podporují trávení.

Probiotický přípravek Pro Basan podporuje zejména oblast tenkého střeva. Využívá se při střevních onemocněních na podporu regenerace střevní sliznice a střevní flóry, při onemocnění propustnosti střev na podporu léčby leaky gut syndromu, po užívání antibiotik jako podpora při obnovení střevní flóry, jako podpora imunitního systému v dobách jeho oslabení i jako podpora prevence vzniku onemocnění, při zácpách na podporu správné funkce střeva a střevní sliznice, alergie, nadýmání a průjmech.

Stejný účinek byl potvrzen i pro různé druhy prebiotické vlákniny, která slouží jako potrava pro bakterie kyseliny mléčné. Vyvážené spektrum prebiotické vlákniny obsahuje doplněk stravy Pro Prabioma.

Jiným způsobem pracují taniny. Podporují stažení podrážděné a zanícené střevní sliznice, aby se voda nemohla dostat do střev a z těla ven. Mimo to fungují antibakteriálně a zmírňují bolesti. Taniny najdete v černém a zeleném čaji. Ověřené jsou rovněž čaje z borůvek, dubové kůry nebo kontryhelu.

Doplněk stravy na trávení – Pro Intest

Z našich doplňků stravy doporučujeme hořký bylinný likér Pro Intest, který pomůže zklidnit podrážděnou střevní sliznici.

 Rostlinné hořčiny obsažené v produktu Pro Intest působí na sliznici žaludku, zvyšují sekreci žaludeční kyseliny a tvorbu trávicích enzymů.

Hořčiny rovněž podporují a zlepšují funkci horních trávicích orgánů při diverzních potížích trávicí soustavy, nejenom průjmu.

 

Pomeranče obsahují vysoké množství vitamínu C3. Zvýšit přísun ovoce a zeleniny pro jejich obsah rozpustné vlákniny

 

Mezi skvělé potraviny pro dietu při průjmu patří strouhané jablko, vařená mrkev, rozmačkaný banán nebo také ovesný šlem či šlem z lněných semínek.

Tyto potraviny nejen že zahušťují tráveninu ve střevech, ale vytvářejí na podrážděné střevní stěně ochranný film.

O potravinách, které pomáhají proti průjmu, se dočtete v našem článku Jaké potraviny jsou vhodné proti průjmu a pro regeneraci střevního mikrobiomu?

 

 

Bojíte se infekčního průjmu a chcete se mu pokud možno zcela vyvarovat? Nejlepší je vždy prevence.

O řadě preventivních opatření se můžete dočíst v článku Faraonova pomsta aneb infekční průjem na cestách.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací.