Alergie na potraviny (7. díl) – Obdrželi jste výsledky testů potravinové intolerance. Co dál?

Díky cílené optimalizaci své výživy máte možnost spolupůsobit na zlepšení svého zdravotního stavu. Pokud jste již podstoupili celý proces kolem našeho kapilárního testu ImuPro, již asi držíte svůj individuální nález – a návrhy potravin a receptů, které jsou v souladu s tímto nálezem. Pro usnadnění změn ve vaší výživě spolu s výsledky jste obdrželi například tyto podklady:

  1. Váš osobní nález obsahuje výsledky vašeho testu. Obdržíte přesné údaje, na které potraviny reagujete, a mnoho návrhů, kterými potravinami je můžete nahradit.
  2. Průvodce pacienta vám poskytne obšírné informace o tom, jak test ImuPro funguje a na co máte dávat pozor. Obsahuje také mnoho tipů pro optimalizaci výživy.
  3. Rotační plán vám může pomoci přenést výsledky testu do každodenního života a sestavit si pestrý jídelníček. Pro každý den v týdnu vám nabízí větší výběr potravin, na které nemáte pozitivní reakci.
  4. V příloze najdete nákupní seznam, jenž vám nabídne rychlý přehled o všech testovaných potravinách.

 

Než se pustíte do studia výsledků svého testu:

I když se některá potravina v kapilárním testu ImuPro neprojeví jako zátěžová a vy na ni tedy nemáte alergii typu III, která se projevuje se zpožděním 4 až 72 hodin po konzumaci, můžete na tuto potravinu zareagovat akutně (okamžitá reakce). To by bylo projevem reakce prvního typu, způsobené imunoglobulinem E (IgE). Z tohoto důvodu prodiskutujte svůj nález se svým lékařem, alergologem či terapeutem.

S podklady ke kapilárnímu testu ImuPro je to jen na vás. Udělejte něco aktivně pro obnovu svého zdraví a pro to, abyste se cítili dobře. K tomu vám přejeme mnoho úspěchů!

 

315_imupro-starter-22-potravin

Test potravinové intolerance ImuPro byl vyvinut pro individuální zjištění potravinové nesnášenlivosti postupnou optimalizací Vašeho stravování – s cílem stabilního zlepšení zdraví. Test si můžete objednat v našem e-shopu a provést jej z pohodlí Vašeho domova.

 

Interpretace výsledků kapilárního testu ImuPro

Díky testu zjistíte, na jaké potraviny reaguje váš imunitní systém přehnaně, přičemž tuto reakci dělíme na 3 stupně: slabou, střední a silnou.

Potravinám, na které jste byli testováni pozitivně, byste se měli vyhýbat a nahradit je potravinami, které v testu pozitivně nevyšly. Prosím, mějte na paměti, že se tyto potravinové složky mohou také ukrývat v průmyslově vyráběných potravinách.

Uvědomte si také, že pomocí ImuPro jsou testovány potraviny jako sýr vyrobený s přídavkem syřidla a výrobky z kyselého mléka. Máte-li na ně reakci, měli byste se vyhnout konzumaci celé řady těchto potravin. Povšimněte si, že produkty, jako jsou olej nebo tuky, ovocné džusy, octy apod., mohou být získávány z potravin, na které jste v testu reagovali. Pokud jste například měli reakci na slunečnicová semínka, musíte vynechat také slunečnicový olej. To samé platí např. pro olivy a olivový olej, arašídy a arašídový olej.

Zvláště důležité je to rovněž u ovocných džusů. Jestliže máte reakci na pomeranče, nesmíte v žádném případě pít pomerančový džus a místo toho ho musíte nahradit jinou, nejlépe čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou smíchanou s vodou (poměr ¾ vody a ¼ šťávy).

Vždy prosím pamatujte na rotaci potravin. Je rozumné konzumovat stejnou potravinu pouze jednou za čtyři dny. Na základě naší zkušenosti se tak snižuje možnost, že se vytvoří nové imunitní reakce na potraviny. Nicméně si uvědomujeme, že lidé, kteří jsou často na cestách nebo jedí mimo domov, nemohou tuto rotaci důsledně dodržovat.

 

Alergie na vejceAlergie na laktózuIntolerance lepkuAlergie na mořské plody

 

 

Jak dlouho trvá terapie

V období prvních 12–16 týdnů je vhodné pokud možno vynechat veškeré potraviny, které nebyly testovány kapilárním testem ImuPro. Konzumace těchto potravin totiž může snížit požadovaný efekt, protože není jisté, jestli vaše tělo tyto potraviny toleruje.

Poté, co se vaše zdraví stabilizuje a vaše obtíže sníží, nebo úplně zmizí, můžete postupně začít tyto potraviny po jedné zařazovat, aby bylo možné zjistit, zda je tolerujete. Problematické potraviny se mohou projevit opětovným výskytem obtíží a možným, jinak nevysvětlitelným příbytkem váhy o jedno až dvě kila přes noc (voda zadržovaná kvůli zánětu v těle). V tomto případě doporučujeme tuto potravinu již nekonzumovat a pokusit se ji zařadit až někdy v budoucnu.

Přitom je důležité testovat tímto způsobem vždy pouze jednu potravinu. Pokud jich totiž budete konzumovat více najednou, nebudete moci zjistit, která potravina způsobila nežádoucí reakci. Když začnete do svého jídelníčku znovu zařazovat potraviny, na které jste měli pozitivní reakci (1−3), začněte nejlépe s potravinami s reakcí 1, ale ne častěji než jednou až dvakrát týdně. Nepříliš častá konzumace těchto potravin snižuje pravděpodobnost obnovení tvorby protilátek.

  • Potraviny se stupněm reakce 3 vynechejte na 12-18 měsíců.
  • Potraviny se stupněm reakce 2 vynechejte na 9−10 měsíců.
  • Potraviny se stupněm reakce 1 vynechejte na 6−9 měsíců.

 

Karenční doba pozitivně testovaných potravin se odvíjí mimo jiné od délky trvání a intenzity vyskytujících se potíží, věku a od současné nebo minulé léčby a jejího průběhu. Délku období, kdy se máte těmto potravinám vyhýbat, konzultujte se svým terapeutem.

 

testy-alergie

 

Testované potraviny a jejich vlastnosti

U – kyselina močová: Při zvýšených hodnotách kyseliny močové můžeme doporučit snížit konzumaci takto označených potravin (obsahují puriny).

F – fruktóza: Při intoleranci ovocného cukru je vhodné vyhýbat se ovoci, dokud se tato intolerance nevyléčí.

I – vysoký obsah železa: Při hemochromatóze nebo zvýšených hodnotách železa v krvi by se měly konzumovat potraviny s nízkým obsahem železa.

L – laktóza / výrobky z kravského mléka: Při intoleranci laktózy doporučujeme dát přednost potravinám, které ji neobsahují.

G (= gluten) – obsahující lepek: Lepek je lepivá bílkovina například v pšenici, ječmeni, žitě, ovsu a ve špaldě a v případě intolerance lepku (sprue, celiakie) by měl být nahrazen bezlepkovými obilninami (jako jsou rýže, kukuřice, jáhly, quinoa, amarant nebo teff).

AN – Aspergillus niger: Tzv. černá plíseň (Aspergillus niger) se často vyskytuje v sušeném ovoci, ořeších, semínkách, koření a čajích, zejména u asijských odrůd, které byly vystaveny zvýšené vlhkosti. Může se to týkat především potravin, které nejsou skladovány správně dlouho, např. také sušené nebo uzené šunky a obilnin obsahujících lepek (pšenice, žito, ječmen, oves, špalda).

H – histamin: Označuje jak potraviny, které mohou obsahovat velké množství histaminu, tak i potraviny, které mohou vyvolat jeho nadměrné vylučování. Více informací o alergii na histamin najdete zde.

P – bílkoviny: Při zjištěném nedostatku bílkovin je vhodné dbát na dostatečný přísun takto označených potravin.

GI – potraviny s vysokým glykemickým indexem a vysokou glykemickou zátěží. Glykemický index je měřítkem ke zjištění, jak působí jednotlivé potraviny s obsahem sacharidů na hladinu cukru v krvi. Někdy bývá označován zkratkou GI. Čím vyšší je jeho hodnota, tím rychleji cukr v krvi stoupá. Glykemická zátěž přitom navíc ještě zohledňuje množství sacharidů obsažených v potravině. Když jsou z vašeho jídelníčku tyto potraviny vyloučeny, objeví se v seznamu vám doporučených potravin pouze takové, po nichž hladina cukru v krvi stoupá pomalu a které navíc mají nízký obsah sacharidů. Jelikož všechny druhy obilí vykazují buď příliš vysoký glykemický index, nebo příliš vysokou glykemickou zátěž, nejsou při této dietě doporučovány. Existují však druhy chleba a těstovin, do nichž bylo přidáno tolik vlákniny a aminokyselin, že mají nízký glykemický index (GI) a nízkou glykemickou zátěž (GZ), a tak mohou být konzumovány.

AL & AC – zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny: Ovoce, zelenina a saláty patří k zásadotvorným potravinám, zatímco obilniny a maso ke kyselinotvorným. To ovšem neznamená, že jsou zdraví škodlivé. Důležitý je správný poměr těchto potravin. Ve většině případů to znamená, že 60 % našeho jídelníčku by měly zabírat potraviny zásadotvorné a 40 % kyselinotvorné. Podle diagnózy může být rozumné zabudovat do terapie jedno – až třítýdenní zásadotvornou dietu pod vedením vašeho terapeuta.

O – omega 3/6: Takto označené potraviny (druhy masa) obsahují vyšší množství omega 6 mastných kyselin než omega 3. Omega 6 mastné kyseliny mohou podporovat zánětlivé procesy v těle, zatímco omega 3 mastné kyseliny působí protizánětlivě a tím chrání buňky a tkáně. (Jsou obsažené v mořských rybách, ořeších nebo olejích z ořechů, kterým je třeba v tomto případě dát přednost, pokud na ně nebyla v testu reakce.)

 

Pro Omega Ultra ve výhodném dvojbalení.

TISSO_Naturprodukte_Pro-Omega-Ultra

 

Kam dál? Máme pro vás celý seriál článků o problematice intolerance potravin: